TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Türkiye'nin erken aşama girişim sermayesi ekosisteminin ilk etki yatırım fonu Founder One kuruldu

Büyüme vadeden erken aşama girişimleri ile yatırımcıları buluşturan etki yatırım fonu Founder One kuruldu. 300 milyon TL'lik fon gücüyle 100 kadar girişime ilk yatırım ve çıkış potansiyeli yüksek girişimlere devam yatırımı yapmayı hedefleyen Founder One, hem yüksek getiri hem de toplumsal ve çevresel pozitif etki yaratmayı hedefliyor.


 
Girişimcilik Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Maxis Girişim Sermayesi iş birliğiyle kurulan etki yatırım fonu Founder One, yaklaşık 100 girişime 300 milyon TL'lik fon büyüklüğüyle yatırım yapmayı planlıyor.
 
Dünyayı daha yaşanabilir kılmak için çözümler üreten erken aşama teknoloji odaklı etki girişimcilerini destekleyen girişim sermayesi yatırım fonu Founder One kuruldu.
 
Girişimcilik Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Maxis Girişim Sermayesi iş birliğiyle kurulan etki yatırım fonu Founder One'ın tanıtım toplantısı, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra ve Maxis Genel Müdürü Murat Özgen'in katılımıyla yapıldı.
 
Toplum veya çevre üzerinde sürdürülebilir olumlu etki yaratacak ve ölçülebilir etki hedefleri olan girişimlere fikir ve tohum aşamasında yatırımlar yapan Founder One, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde Türkiye'de tamamen etki yatırımları özelinde kurulan ilk girişim sermayesi yatırım fonlarından biri olma özelliğine sahip.
 
Erken aşamaya odaklanan, hızlı ve uçtan uca dijital bir yatırım sürecine sahip olan fonun getirisi yine vakıfları destekleyecek.
 
Founder One, etki vizyonu çerçevesinde iyilik için teknolojiye yatırım yaparak finansal getiri sağlamanın yanı sıra aynı zamanda Türkiye'ye ve dünyaya faydalı olma amacı taşıyor.
 
Founder One, büyüme vadeden erken aşama girişimleri ile yatırımcıları buluşturuyor. Girişimlere standart bir paya dönüştürülebilir borç finansman karması sözleşmesi (FİKS) ile hızlı finansman sağlayacak Founder One, 300 milyon TL'lik fon gücüyle 100 kadar girişime ilk yatırım ve çıkış potansiyeli yüksek girişimlere devam yatırımı yapmayı hedefliyor.
 
Hem yüksek getiri hem de toplumsal ve çevresel pozitif etki yaratmayı hedefleyen Founder One'ın Yatırım Komitesi'nde, Faruk Eczacıbaşı, Sina Afra, Ali Özkan Şahin, Galya Fani Molinas, Mehru Aygül, Cem Leon Menase, Riza İhsan Kutlusoy, Alim Murat Özgen, Selami Düz ve İbrahim Erkan Yağcıoğlu bulunuyor.
 
ENERJİ, EĞİTİM, SAĞLIK HİZMETLERİ, FİNANS GİBİ ALANLARDA YATIRIMLAR YAPACAK
 
 
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, kurdukları fon ile etki yatırımlarını hemen başlatmak ve sorunları ölçülebilir şekilde çözmek istediklerini belirterek, şunları söyledi.
 
"Amacımız, süratle toplumsal ve çevresel sorunları çözecek yatırımlar yaparak Türkiye ve gezegenimize ölçülebilir pozitif katkı sağlamak. Ülkemiz, maalesef Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Programı'nı kabul etmiş ülkeler arasında 70'inci sırada. Yenilenebilir enerji ve alternatif enerji, eğitim, sağlık hizmetleri, finans gibi alanlardaki ihtiyaca yönelik yatırımlar da yapacağız. Bizi daha iyi bir geleceğe taşıyacak olumlu etki barındıran hızlı ölçeklenebilir, erken aşamadaki girişimleri arıyoruz."
 
Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra da girişim sermayesi yatırım fonu olarak Türkiye'de bir ilke imza attıklarını, topluma geri verme ilkesiyle performans gelirini kurucu vakıflara aktararak girişimciliği ve teknolojiyi desteklemeye devam ettiklerini aktardı.
 
Ekosistemdeki diğer fonları besleyen bir konumda bulunarak etki yatırımlarını bir sonraki aşamaya taşıdıklarını kaydeden Sina Afra, “Fon kurucularının girişimcilere ve girişimlere olan yüksek erişimi sayesinde çok geniş bir kitleye ulaşıyoruz. Yıllık binin üzerinde girişim başvurusu ve yüzlerce mezun girişimci ile girişim fikirleri noktasında güçlü bir akış yaratıyoruz." dedi.
 
Maxis Genel Müdürü Murat Özgen ise Türkiye'nin iktisadi kalkınmasında katma değerli birçok alana destek olmuş Türkiye İş Bankası grubu olarak, örnek bir iş birliğiyle kurulan Founder One'ın, etki girişimlerine yapacağı yatırımlarla Türkiye'nin erken aşama girişim sermayesi ekosisteminde geniş bir alana dokunmasını beklediklerini ifade etti.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu