TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti

Türkiye, dünyanın en karmaşık ve gerçekçi siber savaş simülasyonu olarak nitelendirilen NATO’nun düzenlediği Kilitli Kalkan Tatbikatı'nda 31 ülke arasında 9'uncu oldu. Türkiye ayrıca, HAVELSAN’ın zararlı yazılım, ağ güvenliği ve web güvenliği kategorilerinde katkı sağladığı tatbikatta, “zararlı yazılım” kategorisinde en başarılı 3 ülke arasında yer aldı.


 
Türkiye, siber güvenlik alanındaki çözümleriyle NATO bünyesindeki Kilitli Kalkan (Locked Shieled) Tatbikatı'nda başarılı bir sınav verdi.
 
NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCDCOE) ile NATO Barış İçin Ortaklık Programı üye ülkelerinden yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı dünyanın en karmaşık ve gerçekçi siber savaş simülasyonu olan Kilitli Kalkan Tatbikatı'nda, Türkiye önemli bir başarı sergileyerek 9'uncu sırada yer aldı
 
Türkiye, 2008 yılında Estonya'nın başkenti Talinn'de kurulan CCDCOE tarafından 2010'da başlatılan tatbikata son 10 yıldır katılım sağlıyor.
 
Bugüne kadar gerçekleşen en yüksek katılımla düzenlenen tatbikata Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Komutanlığı koordinasyonunda HAVELSAN'ın da aralarında bulunduğu kurum ve şirketlerin siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte katılım gösterdi.
 
2020'de Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan tatbikatta 2019'da 18’inci, 2021'de ise 14’üncü sırada yer alan Türkiye,  bu yıl ise 31 ülkenin yer aldığı tatbikatta Türkiye en başarılı 9 ülkeden biri oldu.
 
Türkiye, HAVELSAN zararlı yazılım, ağ güvenliği ve web güvenliği kategorilerinde katkı sağladığı tatbikatta, "zararlı yazılım" kategorisinde ise en başarılı 3 ülke arasında yer aldı.
 
Tatbikat kapsamında 24 mavi takım siber savunma yaparken NATO'nun karma takımı olan bir kırmızı takım da siber saldırı düzenliyor.
 
Kurgusal kritik altyapılara yönelik saldırılar karşısında savunma yapan mavi takımların puanlandırılması, savunulan sistemlerin usability (kullanılabilirlik), availability (erişilebilirlik) ve atakları engelleme başarılarına göre yapılıyor.
 
Sistemlerin kullanılabilirlik ve erişilebilirlik puanları pozitif bir değerle başlayıp, ataklara bağlı olarak erişimde ve kullanılabilirlikte aksamalar olması ile beraber düşüyor.
 
Mavi takımların geliştirdiği savunma taktik, teknik ve prosedürleri ile atakları engelleme durumlarında atak puanında bir değişiklik olmuyor ancak savunamadıkları her bir atak puan kaybına neden oluyor.
 
İki gün süren kırmızı takım saldırıları sonucu yaklaşık 10 bin farklı atak gerçekleştiriliyor. Taktik, tetkik, prosedürel anlamda kritik altyapıları en iyi şekilde savunabilen mavi takımlar kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve atak engelleyebilme puanlarından ve ayrıca bu puanların ağırlıklı ortalamalarından oluşan toplam puanlar üzerinden sıralamaya tabi tutuluyor.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu
Şişecam yatırım ve büyümede hız kesmiyor