TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor

Turizm Yatırım Forumu’nun (TIF) ikincisi 16 Mayıs’ta İstanbul’da başlıyor. Forum, uluslararası yatırımcı, otel markası, işletmeci, Türkiye’nin gelişen turizm potansiyeline yatırım yapmak isteyen finans kurumu, banka ve fon temsilcilerini bir araya getirecek.Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, 16 Mayıs Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleştirilecek Turizm Yatırım Forumuna ilişkin, “Uluslararası yatırımcı, otel markası, işletmeci, Türkiye’nin gelişen turizm potansiyeline yatırım yapmak isteyen finans kurumu, banka ve fon temsilcilerini bir araya getirerek, turizm ve otelcilikte yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi ve Türkiye’yi üst düzey bir yatırım destinasyonu olarak tanıtmayı amaçlıyoruz.” dedi.
 
Narin, TTYD tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Turizm Yatırım Forumu’na (Tourism Investment Forum-TIF) ilişkin düzenlenen basın toplantısında, 30 yılı aşkın süredir sektörün önemli derneklerinden biri olarak hizmet verdiklerini söyledi.
 
Bu derneğin üyelerinin yaptığı yatırımların 60 milyar dolara ulaştığını ve 200 bine yakın yatak kapasitelerinin bulunduğunu belirten Oya Narin, uçak firmaları, marinalar ve limanlar, bunun yanı sıra Galataport, tersane gibi büyük turizm kompleks yatırımlarının, dernek üyelerinin bünyesinde olduğunu anlattı.
 
Narin, 16 Mayıs Pazartesi günü İstanbul Mandarin Oriental Bosphorus Otel’de TIF 2022’yi gerçekleştireceklerini bildirerek, şunları dile getirdi:
 
“Burada nitelikli yatırımları, yatırımcılarla paylaşmayı da amaçlıyoruz. Forum kapsamında, uluslararası yatırımcı, otel markası, işletmeci, Türkiye’nin gelişen turizm potansiyeline yatırım yapmak isteyen finans kurumu, banka ve fon temsilcilerini bir araya getirerek, turizm ve otelcilikte yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi ve Türkiye’yi üst düzey bir yatırım destinasyonu olarak tanıtmayı amaçlıyoruz.”
 
Türkiye’nin turizmde önemli bir destinasyon olduğunu, yurt dışından yoğun ilgi bulunduğunu kaydeden Narin, “Salgın sürecinin turizm sektörüne yük getirdiği bir gerçek. Mevcut yatırımcılar temkinli davranabilir, uluslararası yatırımcılardan yoğun bir talep görüyoruz.” diye konuştu.
 
“İSTANBUL’UN DENİZ TURİZMİNE ÖNCELİK VERMESİ LAZIM”
Oya Narin, İstanbul’un Paris, Tokyo ve New York ile yarışabilecek potansiyelde olduğunu aktararak, “İstanbul’un deniz turizmine öncelik vermesi lazım. İstanbul bundan sonra güney destinasyonu gibi tatil destinasyonu olmalı. Marmara Denizi'ni kucaklayan yatırımlar yapıldıkça uzun süreli kalışlar olacaktır.” ifadelerini kullandı.
 
Salgın süreci nedeniyle insan kaynağının sektörden biraz koptuğunu ifade eden Narin, sektöre insan kaynağı dönüşünü sağlamak için birtakım desteklere ihtiyacın olduğunu belirtti.
 
Narin, yatırım teşvikleri ve renovasyonların yeniden ele alınması konusunun da önemine işaret ederek, “Yenileme ve modernizasyonda birinci bölgedeyiz ve desteklerden yararlanamıyoruz. Bunun yeniden değerlendirilmesi çok önemli. Türkiye genelindeki 1 milyon 800 bin yatağın etap halinde yenilenmesi sektörün yeniden şaha kalkması için katkı sunacaktır.” değerlendirmesini yaptı.
 
Oya Narin, bu yıl Türkiye’nin turizm için 30 milyar dolar gelir, 34 milyon ziyaretçi öngörüsünün bulunduğunu bildirdi.
 
“KRİTİK TÜM MARKALARIN TIF 2022’DE”
 
TTYD Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Heyfegil ise turizmin tüm dünyada ciddi bir şekilde başladığını belirterek, “Avrupa’nın bütün şehirlerinde ve Akdeniz çanağında turizm yatırımları devam ediyor. Türkiye’ye de çok ciddi bir ilgi olduğunu görüyoruz. Tüm dünyada, salgından sonra turizmin kaldığı yerden devam etmesi için 2-3 yıla ihtiyaç olacak ama sonrasında o noktadan ileriye gidecek. Türkiye’ye ilgi büyük, dünyada turizm tekrar masada ve hareketli bir halde, yatırımlar büyüyerek devam edecek. Bu nedenle 16 Mayıs’ta foruma gelecek yabancı marka ve yabancı yatırımcılarla birlikte Türkiye adına iyi bir resim çekebileceğiz.” diye konuştu.
 
Turizmde kritik tüm markaların TIF 2022’de olacağını vurgulayan Heyfegil, Türk yatırımcılarının esnekliği ve yatırımlarını sahiplenmesinden dolayı hızlı dönüşler alabildiğini ifade etti.
 
TÜRK YATIRIMCISI GİDERLERİNİ DOĞRU KONTROL ETMEYİ ÖĞRENDİ
 
TTYD Yönetim Kurulu Üyesi Ferzan Çelikkanat da Türkiye’nin çok ciddi yatırım potansiyelinin olduğunu vurgulayarak, Türkiye’deki turizm çeşitliğine yönelik fırsatları anlattı.
 
Türk yatırımcısının giderlerini doğru kontrol etmeyi öğrendiğini aktaran Ferzan Çelikkanat, “Yatırımcı bir kar, fırsat görüyorsa oraya mutlaka geliyor. Risklerden ve çeşitlilikten de fırsatlar yaratılabilir.” dedi.
 
Bir gazetecinin, otel yatırımlarının geri dönüşüne ilişkin sorusu üzerine Çelikkanat, arsa hariç şehir içi otellerinin yatırım geri dönüşünün 8-10 yıl civarında olduğunu kaydetti.
 
Bu arada, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve TTYD’nin üyesi bulunduğu Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'nin (WTTC) stratejik ortaklığında gerçekleştirilecek TIF 2022, 16 Mayıs Pazartesi günü İstanbul Mandarin Oriental Bosphorus Otel’de gerçekleştirilecek. Forum kapsamında, 27 panelde 80’i aşkın konuşmacı, ulusal ve uluslararası yatırımcılarla bir araya gelecek.
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor