TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

TİM-TEB Girişim Evi’nden "Green Up Sürdürülebilir Yeşil Büyüme Programı"

TİM ve TEB, bir ilke imza atarak sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren "Green Up Sürdürülebilir Yeşil Büyüme Programı" ile girişimcileri uçtan uca desteklemeyi amaçlıyor. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Çalışmalarımızın sonucunda Türkiye'yi, hem sürdürülebilir kalkınma modeliyle ihracatla yükseltecek hem de çevreye değer veren herkesin bir numaralı tercihi haline getireceğiz" dedi.Sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren girişimleri uçtan uca desteklemek amacıyla Türkiye'nin 7 farklı ilinde faaliyet gösteren Türkiye İhracat Meclisi (TİM) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişim Evi bünyesinde "Green Up Sürdürülebilir Yeşil Büyüme Programı" başlıyor.
 
TİM, ihracat hedefine ulaşmak, "Made in Türkiye" markasını güçlendirmek ve gelecek nesillere daha iyi bir Türkiye bırakma çalışmalarını sürdürüyor.
 
TİM-TEB Girişim Evi bünyesinde teknoloji girişimcilerinin sürdürülebilir büyümesini sağlamaya yönelik özgün hızlandırma programları ile bin 600'ün üzerinde girişimciyi destekleyen TİM ve TEB, bir ilke daha imza atarak sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren "Green Up Sürdürülebilir Yeşil Büyüme Programı" ile girişimleri uçtan uca desteklemeyi amaçlıyor.
 
TİM Başkanı İsmail Gülle, "'Her alanda sürdürülebilir Türkiye' hedefi ile ülkemizi sürdürülebilirlik noktasında markalaştırmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Çalışmalarımızın sonucunda Türkiye'yi, hem sürdürülebilir kalkınma modeliyle ihracatla yükseltecek hem de çevreye değer veren herkesin bir numaralı tercihi haline getireceğiz. Türkiye'nin yeşil ekonomik dönüşümünde öncüsü olacağız." diye konuştu.
 
TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı kapsamında sürdürülebilir ihracata yönelik çalışmaların yürütüldüğünü aktaran İsmail Gülle, şunları aktardı:
 
"TİM-TEB Girişim Evi olarak, sürdürülebilirlik başlığı altında kurulduğumuzdan bu yana birçok girişimi destekledik. İstanbul Girişim Evi'nden zeytin çekirdeklerinden biyo bazlı plastikler üreten Biolive, İzmir Girişim Evi'nden otomotiv sektöründe araçların hafifletilmesine yönelik doğal elyaf takviyeli termoplastik kompozit malzeme üreten B-Preg, Denizli Girişim Evi'nden yüksek verimli tarımsal üretim için gelişmiş görüntüleme ve drone çözümleri ile yapay zeka destekli bitki analiz yazılımı üreten Airmed, Gaziantep Girişim Evi’nden meyve ve sebze atıklarından organik boya üretimi gerçekleştiren ve boyaları hem kumaş boyamada hem de parfüm/kolonya sektöründe kullanılan Texture Orginal, Ankara Girişim Evi'nden enerji yönetim zekası geliştiren İnavitas, Bursa Girişim Evi'nden buhar kapanlarını, ısı eşanjörlerini, soğutma kulelerini ve makine sağlıklarını anlık izlemeyi sağlayan, yapay zeka entegreli kendi enerjisini üreten kablosuz sensör teknolojileri sunan BrenPower ve Mersin Girişim Evi'nden Türkiye'de ilk biyolojik gübre ve organik sıvı gübreleri üretip ürünlerinin büyük kısmını ihraç eden Agrikey'e kadar oldukça başarılı onlarca girişimimizi desteklediğimiz için gururluyuz. Bu yıl ilk kez sürdürülebilirlik odaklı çözümler sunan girişimleri uçtan uca destekleyeceğimiz 2 yeni hızlandırıcı program açıyoruz. Bu program ile girişimleri hem eğitimler hem danışmanlıklar ile beslerken, diğer taraftan globale açılma adına geniş kapsamlı konu başlıkları ile destekleyeceğiz."
 
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKI YAPAN GİRİŞİMLERE DESTEK
 
Daha iyi bir gelecek için sürdürülebilirliğe katkı sağlayan girişimlerin yanında yer alan TEB, tarım teknolojilerinden biyo bazlı plastik üretimine, atık su arıtma sistemlerinden kendi enerjisini üreten teknolojilere kadar pek çok alandaki girişime hem finansal hem de danışmanlık desteği sağlıyor.
 
TİM ve TEB'in uzun yıllara dayanan verimli iş birliğiyle 7 farklı ilde faaliyet gösteren TİM-TEB Girişim Evleri'nde girişimcilere danışmanlık ve mentorluk, global pazarlara açılma, potansiyel müşteri ve yatırımcılarla network sağlanması gibi uçtan uca her konuda destek veriliyor. Hayata geçirilen yeni programlarla daha fazla girişimciye ulaşılması ve Türkiye'de girişimciliğin daha da güçlenerek yaygınlaşması amaçlanıyor.
 
Haziran ayında başlayacak TİM-TEB Girişim Evi Green Up Programı, hem başlangıç evresinde yer alan hem de ticarileşmenin ileri seviyelerine ulaşmış ticari sürdürülebilirliği gerçekleştirmek amacıyla temiz enerji ve temiz teknolojiler alanlarındaki girişimleri destekleyen iki ayrı programdan meydana geliyor. Erken evrede yer alan girişimlere yönelik Start Up Programı, küresele büyüme hedefleri olan ileri seviye girişimler için ise Scale Up Programı uygulanacak. 4 ana bölümden oluşan program toplam 5 ay sürecek.
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu