TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Sporda 2 milyar dolarlık NFT pazarı

2022'de dünya genelinde 4-5 milyon taraftarın, spor içerikli NFT'lere sahip olması bekleniyor. NFT satışlarının ise 2 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Sporla ilgili NFT'lerin en fazla futbol, basketbol, beyzbol, e-spor ve buz hokeyinde çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de de 40'a yakın futbol ve spor kulübünün taraftar token'leri piyasada yer alıyor.Spor dünyasıyla ilgili NFT (non-fungible token) satışlarının 2022'de 2 milyar dolarlık pazar oluşturması bekleniyor.
 
Deloitte'un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) sektörlerine ilişkin tahminlerini paylaştığı TMT Öngörüleri 2022 raporuna göre, Türkçe karşılığı "değiştirilemez para-çip" olan NFT'nin (non-fungible token), spor dünyasını da etkisi altına alacak.
 
Özgünlüklerini doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına izin vermek için bir blokzincirinde şifrelenmiş, eşi ve benzeri olmayan NFT tarzı eserlerin 2022 sonuna kadar milyonlarca spor taraftarına ulaşacağı tahmin ediliyor.
 
Deloitte'un tahminlerine bakıldığında, 2022'de dünya genelinde 4-5 milyon taraftar, spor içerikli NFT'lere sahip olacak. Spor dünyasıyla ilgili NFT'lerin satışından elde edilecek rakamın, 2022'de 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu durum, bir önceki yıla göre 2 katı artışa anlamına geliyor.
2022'de NFT'lerin spor alanında üretilecek en yaygın örnekleri özel video klipler ve oyuncu kartları olacak. Bu eserlerin değeri; oyuncunun şöhreti, spor etkinliğinin önemi ve NFT bağlamında kullanıcılara sunulacak ek faydalara bağlı olarak artış gösterebilecek.
 
NFT'ler, salgın döneminde gelirleri azalan spor ligleri, takımlar ve bireysel atletler için önemli bir gelir kanalı oluşturacak. Dünyanın en büyük futbol NFT platformunun 2021 yılının ilk 9 ayındaki satışlarının toplamı 128 milyon dolar olmuştu.
 
NFT'lerin, taraftarlarla ilişkilerin geliştirilmesi konusunda da önemli bir fırsat sunacağı düşünülüyor. Ayın oyuncusunu seçmek (Japonya), devre arasında çalacak şarkıları belirlemek (İtalya) ya da yeni transferin kadro numarasını seçmek (Türkiye) gibi taraftarlara cazip gelen etkileşim seçeneklerinden birisi de NFT'lerin seçimi ve sergilenmesi gibi konular olacak.
 
Sporla alakalı NFT'lerin en fazla futbol, basketbol, beyzbol, e-spor ve buz hokeyi dallarından çıkacağı öngörülüyor. Formula 1 gibi uluslararası spor organizasyonlarının da alternatif NFT seçenekleri sunması beklentiler arasında.
 
SPORDA YENİ KAYNAK
 
Deloitte Türkiye Blokzincir Hizmetleri Lideri Uğur Kağan Dinçsoy, salgının hızlandırdığı dijital dönüşümün bir uzantısı olan NFT'lerin, yakın gelecekte gündelik hayatın bir parçası haline geleceğini belirterek, şunları ifade etti:
 
"Öngörülerimize göre, 2022, NFT'lerin spor dünyasında önemli bir gelir kaynağı haline geleceği yıl olacak. Tüketicilerin bu konudaki yaklaşımı olumlu olursa NFT pazarı; taraftar deneyiminin dijitalleşmesi, globalleşmesi ve ticarileştirilmesi anlamında büyük bir açılım sunacak. Türkiye'de başta Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Karşıyaka, Eskişehispor, Göztepe, Başakşehir ve Yeni Malatyaspor olmak üzere 40'a yakın futbol ve spor kulübü, yakın zamanda taraftar token'leri piyasaya sürdü."
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
HSBC Türkiye dış ticaret işlemlerine dijital hız kazandırdı
Bulutistan global marka olma hedefiyle büyümesini sürdürüyor