TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Sompo Sigorta'dan Dijital Güvenlik Sigortası

Sompo Sigorta artan siber saldırı tehdidi karşısında müşterilerine Dijital Güvenlik Sigortası çözümü sunuyor. Özellikle bireysel tarafta Dijital Güvenlik Sigortası'na olan talebin arttığını belirten Sompo Sigorta Bilişim Teknolojileri ve Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Kemal Beceren “Geçtiğimiz yıla göre Dijital Güvenlik Sigortası ürünümüze olan talepte yüzde 38 artış yaşadığımızı söyleyebiliriz." dedi.


 
Sompo Sigorta, siber saldırılara karşı müşterilerine Dijital Güvenlik Sigortası hizmeti sunuyor.
 
Son 2 yılı etkisi altına alan salgın süreci, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında da köklü değişikliklere neden oldu. Salgınla birlikte bir yılda yüzde 66 büyüyen Türkiye e-ticaret pazarının 2021 yılını yaklaşık 300 milyar TL hacimle kapatması bekleniyor. Küresel e-ticaret pazarının ise 2021 yılı sonunda yüzde 14 artışla 4,9 trilyon dolara yükseleceği öngörülüyor. Online dünyadaki bu hızlı büyüme, tüketicilerin hayatını kolaylaştırırken, başta siber saldırılar olmak üzere ciddi riskleri de beraberinde getiriyor.
 
Sompo Sigorta Bilişim Teknolojileri ve Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Kemal Beceren, siber tehditlere karşı sigortalanmanın giderek daha önemli bir hale geldiğini belirterek, "Özellikle bireysel tarafta Dijital Güvenlik Sigortası'na olan talepte artış var. Sompo Sigorta olarak müşterilerimize dijital dünyada da güvenli bir ortam sunuyoruz." diye konuştu.
 
Salgın sürecinde iş yapış biçimlerinin hızla dijitalleşmesiyle siber tehditlerin de katlanarak arttığını dile getiren Beceren, şunları ifade etti:
 
"Son yıllarda artan dijitalleşme, hepimizin hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu gelişmeler, e-ticaret sektörünün gelişimi açısından sevindirici olmakla birlikte birçok tehdidi de beraberinde getiriyor. Sosyal ağlarda gezinirken, finansal işlemler veya online alışveriş yaparken karşımıza çıkabilecek çok fazla sayıda siber tehdit bulunuyor. En ufak bir alışverişte bile kredi kartı, kimlik bilgileri gibi şahsi verilerin paylaşılması, yeterince güvenli olmayan alışveriş veya hizmet noktaları düşünüldüğünde tüketici için son derece tehlikeli bir ortam yaratıyor."
 
2021'DE DAKİKA BAŞI SİBER SALDIRI
 
Siber tehditlerin, tüm dünya genelinde en ciddi risklerden biri olarak görüldüğünü vurgulayan Beceren, "Dünya Ekonomik Forumu'nun 2020'de yayımladığı Global Risk Raporu'na göre, siber tehditler, en ciddi ilk 5 tehlike arasında sayılıyor. Bu durum Türkiye dahil tüm ülkeler için geçerli. Özellikle Türkiye, siber saldırıların son yıllarda arttığı bir coğrafyada bulunuyor. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı tarafından elde edilen verilere göre, 2021'in ilk 6 ayında Türkiye'de 288 bin 445 adet siber saldırı yapıldı. Rapora göre, ocak ve haziran ayları arasında Türkiye'de her gün bin 611, her saat 67 ve her dakika 1 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı yapıldı. Bunlar çarpıcı veriler." değerlendirmesini yaptı.
 
Birçok kişinin, siber tehditlere karşı savunmasız kalındığını düşündüğünü ancak durumun böyle olmadığını belirten Beceren, şöyle devam etti:
 
"Sompo Sigorta Dijital Güvenlik Sigortası ile müşterilerimize dijital dünyada da güvence sağlıyoruz. Sigortamız kapsamında ATM ya da kredi kartlarına ait şifrelerin dijital platformlar üzerinden ele geçirilmesi üzerine uğranacak maddi kayıpları, kimlik hırsızlığı sebebiyle oluşabilecek gelir kaybını, bu doğrultuda doğacak zorunlu hukuki masrafları, seyahat ve iletişim harcamalarını, kaybolan veya çalınan kimlik belgelerinin yenilenme masraflarını teminat altına alıyoruz. Müşterilerimiz, sanal ortamlarda işlemlerini endişe duymadan rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Özellikle bireysel tarafta Dijital Güvenlik Sigortası'na olan talebin arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıla göre Dijital Güvenlik Sigortası ürünümüze olan talepte yüzde 38 artış yaşadığımızı söyleyebiliriz."
 
Beceren, Dijital Güvenlik Sigortası kapsamında internet tarama hizmeti verdiklerini de bildirdi.
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
Makine ihracatçılarının 2022 beklentileri yüksek
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
HSBC Türkiye dış ticaret işlemlerine dijital hız kazandırdı