TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Solartürk, artan pazar payı ile 2022’de de büyüyecek

Ürettiği solar panellerle Türkiye’de 60’a yakın şehirde, yurt dışında ise Orta Doğu’dan Avrupa’ya birçok ülkede yer alan Solartürk, iç pazardaki payını, arazi ve çatı uygulamalarında yüzde 10’a, tarımsal sulama sistemlerinde de yüzde 30’a çıkardı. Solartürk enerji son olarak Sanko Holding’in 100 mw'lık GES kurulumunda yer aldı.


 
Türkiye’nin ilk solar panel üreticisi olan Solartürk, ülkemizin önemli üretim ve ihracat üslerinden biri olmasının yanı sıra yıllık güneşlenme süresi en uzun olan illerinden Gaziantep’te faaliyet gösteriyor. Kurulduğu 2009’dan beri pazar payını sürekli artıran Solartürk, 2021 sonu itibariyle iç pazardaki payını, arazi ve çatı uygulamalarında yüzde 10’a, tarımsal sulama sistemlerinde ise yüzde 30’a çıkardı.
 
Türkiye’nin her köşesinde önemli sanayi ve kamu kuruluşlarının güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarına panel tedariki yaptıklarını belirten Solartürk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, “10 yıldır ürettiğimiz paneller Türkiye’de  60’a yakın şehirde yer alırken, Orta Doğu’dan Avrupa’ya birçok ülkeye solar panel ihraç ediyoruz. Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından kamuya, sulama birliğinden çiftçinin enerji ihtiyacında Solartürk’ün güneş panelleri kullanılıyor” dedi.
 
Dünya standartlarında, kaliteli ve yerli üretim yaptıklarını söyleyen Özberk, IEC ve TSE belgelerini aldıklarını, hem Avrupa hem de Türkiye’den birçok ödüle layık görüldüklerini anlattı.
 
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GES YATIRIMINA İMZASINI ATTI
 
2021’de fabrikalarının çatılarına toplam 100 MW'lık GES kuran SANKO Holding de Solartürk Enerji’yi tercih etti. Osman Özberk, Türkiye’nin tek kalemde en büyük GES yatırımı olan projenin panellerini üreten Solartürk’ün yerli sanayinin gelişimine, ekonomiye ve istihdama katkı sunmasının yanı sıra her zaman yatırımcıların yanında olduğunu ifade etti. 
 
Yeni yönetmeliklerle artık her çatının bir enerji santrali olduğuna dikkat çeken Özberk, “Önümüzdeki yıllar elektrik bedellerinin yüksek olması beklenip, OSB’ler, küçük sanayi siteleri ve diğer işletmelerin çatıları ile belediyeler başta olmak üzere üniversiteler, hastaneler ve diğer kamu binalarında öz tüketime uygun çatı GES yatırımları artacak. Bu ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Ayrıca ülkemizin can alıcı sektörü tarımsal sulama ve işletmelerde en büyük sorun enerjidir; sulama kooperatifleri ve bireysel çiftçilerin sulama sistemlerini kuruyoruz. Bu alanda kurulacak GES’lere verilecek destekle tarım sektörüne ve ülkemiz çiftçisine katkısı olduğu kadar enerjide dışa bağımlılığımız da azalacak. Solartürk Enerji olarak ülkemiz yatırımcılarının yanında olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
 
“HER GES DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTAN BIR DEĞER OLMALI”
 
“Türkiye’nin Güneşi Enerjimiz Olsun” diyen Özberk, bir ülkenin, enerji bağımsızlığını elde edememesinin ve sürdürebilir enerji politikasının bulunmamasının büyük bir sorun olduğuna işaret ederek, “Cari açığımızın en önemli nedeni olan enerji kaynaklı ithalatımızın bir an önce azaltılması, enerji güvenliği ve bağımsızlığımız için her türlü yerli ve yenilenebilir kaynağın  kullanılması çok önemli. Ülke olarak hedefimiz; güneşte 2023’te 15-20 GW kurulu güce ulaşarak, enerji tüketimimizin yüzde 5’inin karşılanması milli hedef olmalı. Gelecek nesillerimizin temiz bir dünyada yaşayabilmesi için dünya ülkelerinin temiz ve yeşil enerjiye yönelmesi sağlanmalı.  Bir Türk sanayicisi ve solar sektörüne gönül vermiş öncü şirket olarak hedefimiz; kurduğumuz her GES'in, enerji ithalatımızı, dışa bağımlılığımızı azaltan bir değer olmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
HSBC Türkiye dış ticaret işlemlerine dijital hız kazandırdı
Ülker uluslararası ESG başarısını yukarı taşıdı