TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor

SAS, türkiye’nin dijital zekasıyla kalkınacağına yönelik beklentinin yaratacağı fırsatları en iyi işverenler listesinde yer almasını sağlayan çeşitlilik, saygı ve güvenle şekillenen çalışma ortamıyla karşılayacak. SAS, kadınlara eşit fırsatlar sunulan bu çalışma ekosisteminde yarattığı inovatif çözümlerle büyüme trendini sürdürecek.


 
SAS yapay zeka, analitik yazılımlar ve çözümler konusunda dünya liderleri arasında akla ilk gelen markalardan biri. Bu liderliğini 40 yılı aşkın süredir en iyi iş veren listelerinde üst sıralarda yer alarak da gösteren SAS, çalışanlarının farklı deneyim ve bakış açılarını harmanlayan çok boyutlu bir kültüre sahip. Çeşitlilik ve açıklıktan ilham alan çalışma ortamıyla global çapta inovatif projelere imza atan SAS’ın Dünyadaki Öncü Kadın Dostu Şirketler arasında da gösterilmesini sağlayan yönlerini  Türkiye’deki üç kadın liderinden dinledik.
 
ÇEŞİTLİLİĞİN İNOVATİF GÜCÜYLE ÖN YARGILARI KIRIYOR
 
SAS’ın nasıl bir şirket olduğunu ve rakiplerinden hangi özellikleri ile ayrıştığını anlatır mısınız?
 
Harvard Business Review tarafından yapılan bir araştırmaya göre, STEM (Science-Technology-Engineering-Mathematics) alanındaki kadınların yüzde 52’si bu alanda çalışmaya ara verdikten sonra aynı alana geri dönmüyor.
 
Bunun sebebinin ise çalışma koşullarında esneklik sağlanmaması, karar süreçlerinde rol alınamaması olarak belirtiliyor. SAS olarak her zaman çeşitlilik ve açıklığı destekliyoruz, özel yaşam ve kariyer hayatı arasındaki dengenin sağlanmasını teşvik ediyoruz.
 
Türkiye’de Teknolojide Kadın Derneği, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği gibi değerli kurumlarla ortak çalışmalar yürüterek, veri bilimi eğitimleri düzenleyerek, mentorluk programlarına katılarak hem kadın hem erkek yöneticilerimizin de desteğiyle bu alandaki farkındalığı artırmak üzere gençlere destek oluyoruz.
 
Aynı zamanda SAS olarak geçtiğimiz yılın Aralık ayında Forbes dergisinin “World’s Top FemaleFriendly Companies 2021” listesinde yer almış olmaktan mutluluk duyuyoruz.
 
Ürün ve çözümlerinizin müşterilerinize ulaştırılmasında kadın liderlerinizin nasıl bir fark yarattığını deneyimliyorsunuz?Sizce, bilişim sektöründe kadınların daha fazla rol alması için neler yapılabilir?               
 
Pandeminin etkisi ile kadınların, çalışanların işten ayrılma oranlarında artış gözlemleniyor. Bu sebeple çalışan memnuniyeti, kadınların iş gücünde yer alması, bu alanda çeşitliliğin sağlanması daha da önem kazandı.
 
Dünya Bankası 2020 raporunda, Türkiye’deki kadın nüfusu oranının yüzde 50,63 olduğunu belirtti. Bu gücün artarak çalışma hayatına katkı sağlamasının, ekonomi için değer yaratmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
 
Bununla birlikte teknoloji sektörü çeşitlilik ile inovasyonun daha da güçlendiği bir alan ve bu sebeple ön yargıların olmadığı bir çevre oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. SAS olarak “Women’s Initiatives Network (WIN)” ve “Women in Analytics Network (WIA)” inisiyatiflerimiz ile analitik alanında kadın liderlerin yetişmesi için onlara destek oluyoruz.
 
Türkiye’de de Türkiye Bilişim Vakfı ile hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projemiz Dijital Teknoloji Geliştiriciler özelinde yaptığımız iş birlikleri ile de veri bilimi alanında yetişen gençlerimizin sayısını artırıyor ve çeşitliliği sağlamak üzere projeler gerçekleştiriyoruz.
 
SAS bu çalışmaları ile 40 yılı aşkın süredir en iyi işveren listelerinde üst sıralarda yer alıyor. SAS’ın kurulduğu ilk günden beri sunduğu güven, saygı ve fikirlerin açıkça paylaşıldığı iş ortamı bizi ileriye taşıyor ve sürekli dönüşüme katkı sağlıyor.
 
ANALİTİK ÇÖZÜMLERİNİ BULUT STRATEJİSİYLE BİRLEŞTİRİYOR
 
Salgın çalışmalarınızı nasıl etkiledi?
 
Pandemide tüketicilerin hızla dijitalleşmesi ve neredeyse kusursuz bir deneyim talep eder hale gelmesi, onlinedaki müşteri deneyimini artırmanın, iş süreçlerini dijitalleştirmenin, veriyi gerçek zamanlı işlemenin ve hiper kişiselleştirilmiş deneyimler sunmanın önemini ve şirketler için rekabette fark yaratacak kritik unsurlar olduğunu gösterdi.
 
SAS Türkiye olarak, şirketlerin bu değişimde önde olmalarını sağlayacak ileri analitik ve yapay zekâ çözümlerimizin başarılı sonuçlarını alarak global başarı hikayeleri çıkardığımız bir yıl geçirdik. Türkiye’nin dinamizminin getirdiği daha hızlı adapte olabilme avantajıyla, birçok yeni sektör ve yapay zekâ uygulama örnekleri ile iş sonuç ve değerlerine odaklandığımız birçok projeyi hayata geçirerek büyüdük.
 
2022 satış ve büyüme hedefleriniz nasıl?
 
2022’de, müşterilerimizin öncelikleri doğrultusunda veri odaklı dönüşüm projelerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz. Bankacılık, telekomünikasyon gibi sektörlerdeki analitik dönüşüm projelerinin yanında, perakende, üretim, enerji, medya gibi sektörlerde ileri analitik çözümlerimizi, bulut stratejimizle birleştirerek büyümeyi hedefliyoruz.
 
Tedarik zincirinden, çoklu pazarlama kanallarına, üretimden, operasyona birçok farklı alanda, çözümlerimizi gerçek zamanlı kararlar ve yapay zekâ destekli teknolojilerle destekleyip, yeni normalin yeni dinamiklerine uyumlu bir şekilde büyümeyi sürdürmeyi amaçlıyoruz.      
 
ÇALIŞANLARININ YARISI KADIN
 
Kadınların istihdamı ve yönetici rollerde yer almasında SAS’ın stratejisini aktarır mısınız?
 
Çalışanlarımızın yaratıcılıklarının güçlenmesi için çeşitliliği ve kapsayıcılığı teşvik etmeye kararlıyız. Özellikle kadınları güçlendirmekten ve onlara ilham vermekten mutluluk duyuyoruz. Erkek egemen olarak görülen yazılım sektöründe, çalışanlarımızın yaklaşık yarısı kadın. Bölgemizde yüzde 42’si yönetimde ve yüzde 44'ü de veri bilimi alanında çalışıyor.
 
Kadınların analitiğe ilgisi artıyor ve SAS’ın kadınların istihdamında  ve yönetici rollerine getirilmesinde görülmeye değer bir çabası var. Türkiye Bilişim Vakfı ile 2019’da hayata geçirdiğimiz Dijital Teknoloji Geliştiriciler sosyal sorumluluk projesi kapsamında SAS, yapay zekâ, makine öğrenimi ve veri analitiği alanında eğitimler veriyor.
 
Global tarafından yürütülen Student@ SAS projemiz ile geçtiğimiz yıl ilkini deneyimlediğimiz bu programla eşit oranda kadın ve erkek öğrenciyi SAS ailesine kazandırdık. SAS’ın global bir firma olmasından yararlanarak, geçtiğimiz yıl 7 yurt dışı pozisyonunun 5’inde kadın çalışanlar görevlendirildi. Hibrid ve uzaktan çalışma imkânı sağlayan SAS, kadınların istihdamı ve liderliği konularının bilinciyle stratejilerini geliştiriyor.
 
Bilişim sektöründe kariyer yapmak isteyen kadınlar için tavsiyelerinizi alabilir miyiz?
 
Bilişim sektörü değişim ve gelişimin çok hızlı yaşandığı, dinamik ve yenilikçi bir sektör. Son yıllarda bilişim alanında artan bir kadın istihdamından söz edebiliriz. Bilişim alanında kariyer hedefleyen kadınlar; SAS’ın da öncüsü olduğu sosyal sorumluluk projelerine ve sertifikasyon eğitimlerine katılabilir, staj programlarına başvurabilir, üniversitelerin düzenlediği kariyer günleri gibi aktiviteleri yakından takip ederek bizlerle iletişime geçebilirler.
 
Çoğumuzun hemfikir olduğu gibi; Türkiye dijital zekasıyla kalkınacak ve önümüzdeki yıllarda bu alanda ciddi fırsatlar oluşacak. Bilişim alanında kariyer hedefleyen kadınlara, sürekli değişim ve yenilikleri takip etmelerini, kendilerine güvenmelerini ve sınırlarını zorlamalarını tavsiye ediyorum. SAS olarak aramızda cesur ve lider kadınları görmeyi çok isteriz.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor