TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Sabancı Holding'in ilk çeyrek net karı 8 milyar 251 milyon lira

Kombine satışları ilk çeyrekte yüzde 135 artışla 72,7 milyarı aşan Sabancı Holding'in konsolide net karı 8 milyar 251 milyon lira seviyesinde oldu. Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper “Karlılık kalitemiz, artan öz kaynak karlılığımız ve sağlıklı borçluluk oranlarımız sayesinde bir yandan hissedarlarımıza değer katarken diğer yandan da Sabancı'yı bir dünya şirketi haline getirecek önemli atılımları hayata geçiriyoruz." dedi.



Sabancı Holding'in konsolide net karı, bu yılın ilk çeyreğinde 8 milyar 251 milyon lira olarak gerçekleşti.
 
2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlara göre, kombine satışlarını yüzde 135 artışla 72 milyar 704 milyon TL seviyesine yükselten Sabancı Holding'in konsolide net karı 8 milyar 251 milyon lira oldu.
 
5 yıllık stratejik yol haritasında "yeni ekonomi"yi odağına alan Sabancı Holding, ilk çeyrekte bilançosunu güçlendirmeyi sürdürürken, dijital ve sürdürülebilirlik alanlarında önemli başarılara imza attı.
 
‘DÜNYANIN SABANCI'SI' OLMA HEDEFİYLE KESİNTİSİZ BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR
 
Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere, son dönemde ortaya çıkan jeopolitik risklerin, dünyadaki enflasyonist tehditlerin ve tedarik zincirindeki aksamaların küresel faaliyet ortamını zorlaştırdığına işaret ederek, şunları ifade etti:
 
"Tüm bu gelişmelerle birlikte küresel düşünmek ve müşteriye yakın olmak artık şirketler için vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Biz de stratejilerimizi bu yaklaşım doğrultusunda şekillendirirken, hem yurt dışında hem de ülkemizde yaptığımız yatırımlarla büyümemize kesintisiz devam ediyoruz. Gerek yapı malzemeleri ve sanayi iş kollarımızda önceki dönemlerde attığımız uluslararası adımlar gerekse bu dönem dijital faaliyetlerimizin küreselde tek bir çatı altında toplanması, Topluluk vaadimiz kapsamında çizdiğimiz yol haritasının çok önemli birer yapı taşı. 'Dünyanın Sabancı'sı' olma hedefimizi de somut olarak ortaya koyan bu adımlarla sınırların gün geçtikçe kalktığı ve çetinleşen küresel rekabet ortamında Sabancı'yı çok daha avantajlı bir konuma taşıyoruz."
 
Üç aylık finansal sonuçların, operasyonel ve mali performans beklentileri doğrultusunda ilerlediğini belirten Cenk Alper, "Holdingimizin ve tüm Topluluk şirketlerimizin bilanço yönetiminin en önemli unsurları olarak gördüğümüz karlılık kalitemiz, artan öz kaynak karlılığımız ve sağlıklı borçluluk oranlarımız sayesinde bir yandan hissedarlarımıza değer katarken diğer yandan da Sabancı'yı bir dünya şirketi haline getirecek önemli atılımları hayata geçiriyoruz. Pandeminin tüm dünyada kontrol altına alınması ve normalleşme süreçlerinin güç kazanmasıyla hızla artan ihracat gelirlerimiz de büyüme stratejimizin uygulamaya konulmasında bize büyük bir avantaj sağlıyor. Sanayi grubu, ihracat gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 24 artırdı. Bu sayede ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Diğer yandan, bankamız bu dönemde ekonomiyi ve reel sektörü desteklemeyi sürdürürken, ilk çeyrekte ekonomimize sağladığı kredi desteğini 462 milyar TL'si nakdi olmak üzere toplam 568 milyar TL seviyesine yükseltti." ifadelerini kullandı.
 
YENİ EKONOMİ STRATEJİSİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN SATIN ALMA VE YATIRIMLAR
 
Cenk Alper, yeni dünya düzeninde rekabette öne çıkabilmenin yolunun dijital ve sürdürülebilirlik odaklı yönetim anlayışından geçtiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Bu anlayışla 2026 sonuna kadar olan dönemde toplam yatırımlarımızın yüzde 75'ini 'yeni ekonomi’ adını verdiğimiz enerji ve iklim teknolojileri, malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarında yapacağız. 2022 yılı içinde attığımız adımlarla da dijital teknolojiler alanındaki kararlılığımızı ve büyüme vizyonumuzu ortaya koyduk. Bu kapsamda veri odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM ile siber güvenlik (operasyonel teknolojiler) konusunda dünyanın önde gelen startuplardan birisi olan Radiflow'u bünyemize katmak için satın alma süreçlerini başlattık.
 
Öte yandan, Sabancı Holding Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla, bulut teknolojileri şirketi Bulutistan ile yapay zeka odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Fiziksel mağazaları olan dijital bir platforma dönüşüm adımlarını hızlandıran Teknosa ise pazar yeri iş modelini büyük bir başarı ile hayata geçirdi. Bununla birlikte malzeme teknolojileri alanında küresel yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Kordsa şirketimiz, Avrupa'nın önde gelen kompozit üreticilerinden İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk hisselerini satın alma süreçlerini başlattı. Bu satın alma, geleceğin en önemli malzeme teknolojilerinden biri olan kompozitteki küresel ayak izimizi pekiştirirken, ileri malzeme teknolojilerinde süper lüks ve elektrikli otomotiv sektörüne de hizmet verecek şekilde ürün gamımızı genişletiyoruz. Bunlara ek olarak, Brisa'nın mevcut iş portföyünü mobilite çözümleri işine dönüştürmesine olanak sağlayacağına inandığımız Arvento satın almasını da geçtiğimiz dönemde tamamladık. Tüm bu adımlarla, ana işlerimizi daha karlı ve sürdürülebilir operasyonlara dönüştürürken, Sabancı Topluluğu'nu her zaman dijital düşünen, veriden katma değer yaratan, geleceğin dünyasına bugünden hazır olan bir yapıya kavuşturuyoruz."
 
Sürdürülebilirlik konusunda öncü ve örnek uygulamalarına bu dönemde de devam ettiklerini aktaran Alper, sözlerini, "Sabancı Holding çevresel, sosyal ve yönetişim alanında performansıyla Borsa İstanbul'un Sürdürülebilirlik Endeksi'nin çözüm ortağı Refinitiv tarafından yayınlanan değerlendirmede, 'Yatırım Holding'leri kategorisinde Türkiye dahil pek çok ülkede bulunan 56 holding şirketi arasında en yüksek performans gösteren şirketlerden biri oldu." şeklinde tamamladı.
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor