TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Otomotiv ihracatında gerileme

Otomotiv ihracatı ocak-nisan döneminde adet bazında 301 bin 722 adet olurken, otomobil ihracatı ise 167 bin 795 adet olarak gerçekleşti. Toplam pazar 2021 yılına göre yüzde 18 oranında daralarak, 222 bin 574 adet düzeyine çekildi. Aynı dönemde, ticari araç ihracatı yüzde 5, traktör ihracatı da yüzde 22 artarak 6 bin 56 adet oldu.Otomotiv üretimi ocak-nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalarak 409 bin 903 adet olarak gerçekleşti. Otomobil üretimi ise yüzde 20’lik düşüşle 229 bin 200 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 426 bin 617 adedi buldu.
 
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 64 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araç) yüzde 63, kamyon grubunda yüzde 90, otobüs-midibüs grubunda yüzde 28, traktörde ise yüzde 63 olarak kaydedildi.
 
Ocak-nisan döneminde ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 22 artarken, hafif ticari araç grubundaki üretim artışı yüzde 10 oldu. Aynı dönemde, yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 180 bin 703, traktör üretimi de 16 bin 714 adet olarak kaydedildi. Pazara bakıldığında ise ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 9, hafif ticari araç pazarı yüzde 10 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 5 azalma meydana geldi.
 
Ocak-nisan döneminde toplam pazar geçen yıla göre yüzde 18 azalarak 222 bin 574 adet düzeyine geriledi. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 21 daraldı ve 162 bin 398 adet oldu. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, 2021 Ocak-Nisan döneminde toplam pazar yüzde 1, otomobil pazarı da yüzde 1, ağır ticari araç pazarı yüzde 4 artarken, hafif ticari araç pazarı paralel seviyede gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 38 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 59 düzeyinde gerçekleşti.
 
TRAKTÖR İHRACATI YÜKSELİŞTE
 
Yılın ilk dört ayını kapsayan dönemde otomotiv ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 11 azalarak 301 bin 722 adet olarak kayıtlara geçti. Otomobil ihracatı ise yüzde 21 azalarak 167 bin 795 adete geriledi. Aynı dönemde, ticari araç ihracatı yüzde 5, traktör ihracatı da yüzde 22 artarak 6 bin 56 adet oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı ocak-nisan döneminde toplam ihracattan aldığı yüzde 12,2 pay ile sektörel ihracatta ikinci sırada yer buldu.
 
Ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında paralel seviyede gerçekleşirken, avro bazında ise yüzde 8 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 10,3 milyar dolar olurken, otomobil ihracatı yüzde 19 azalarak 2,9 milyar dolara indi. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 12 azalarak 2,6 milyar avro oldu. Ocak-nisan döneminde dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 6 azalırken, tedarik sanayi ihracatı ise yüzde 9 artış kaydedildi.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor
“Sürdürülebilir enerji sistemlerine geçiş nükleer enerji olmadan daha zor, riskli ve maliyetli”
E-ticaret kanunda değişiklik teklifi, Komisyon’da kabul edildi
Eczacıbaşı’ndan stratejik sağlık hamlesi
Dış ticaret açığı mayısta 10,6 milyar doları aştı