TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor

Dijital ve yeşil dönüşümün birbirinden bağımsız olmadığını söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, bu süreçlerin birbirini tetikleyerek hızlandırdığını belirtti. Dijital dönüşümün bir ekosistem meselesi olduğuna ve yetişmiş insan gücünün önemine dikkat çeken Koç, özellikle gençlerin istikballerini yurt dışında aramasının üzerinde önemle durulması gerektiğini vurguladı.


 
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, "Ülkemizin geleceği açısından en önemli dinamiklerden birisi de giderek daha somut uluslararası taahhütlerle şekillenen yeşil dönüşüm sürecidir. Ancak dijital ve yeşil dönüşüm birbirinden bağımsız değil." diye konuştu.
 
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından bu yıl ikincisi çevrim içi olarak gerçekleştirilen ve "Oyunun Kuralları Değil, Kendisi Değişti" temasıyla düzenlenen Dijital Türkiye Konferansı’nda "İkiz Dönüşüm" başlıklı konuşma gerçekleştiren Ömer Koç, dijitalleşmenin, küresel ekonomik büyümeyi sağlayan en önemli faktör haline geldiğini belirtti.
 
Araştırmalara göre, 2030'a kadar potansiyel verimlilik artışının yüzde 60'ı dijital teknolojilerden kaynaklanacağını söyleyen Koç “Dijitalleşme, rekabetin oyun sahasını da genişletiyor, fikirleri hayata geçirirken ilk günden itibaren küresel düşünmek gerekiyor." dedi.
 
Dijital rekabetin ülkeler arasında da artarak sürdüğüne işaret eden Koç, dijital dönüşümün Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkeleri ilgilendiren en somut yansımalarını Sanayi 4.0 dinamiğinde gördüklerini dile getirdi.
 
Koç, batının dijital teknolojilerle verimlilik artışı sağlayıp sanayi üretimini geri çağırdığı bu süreçte, sadece iş gücü maliyeti avantajıyla katma değeri yüksek yatırımları çekmenin artık mümkün olmadığına dikkat çekti.
 
BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE YETİŞMİŞ İNSAN İHTİYACI
 
Araştırmaların, 2030'da dünyada 84 milyon yetişmiş insan kaynağı açığı olacağına işaret ettiğini belirten Koç, AB'nin 2030 hedefleri çerçevesinde 20 milyon bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanı istihdam etmeyi amaçladığına işaret etti.
 
Bu rakamın halihazırda 8 milyon civarında olduğunu ifade eden Koç, şunları ifade etti.
 
"Hedefe ulaşmak için bizim gibi ülkelerin yetişmiş insanlarına yöneliyorlar. İşte bu nedenle Koç Topluluğu olarak, gerek 2016'da başladığımız dijital dönüşüm programımızın gerekse akabinde devreye aldığımız inovasyon, çevik yönetim, sıfır bazlı yaklaşım ve karbon dönüşümü gibi birbirini tamamlayan programlarımızın merkezinde insan kaynağımız bulunuyor. Çok ciddi yatırımlar yapmak suretiyle dünyanın en iyi üniversiteleri ve danışmanlık firmalarıyla iş birlikleri kurarak her seviyeden çalışma arkadaşımız için 350'den fazla eğitim ve gelişim programı yürütüyoruz."
 
Koç, bu süreçlerdeki öğrenimlerini başta TÜSİAD olmak üzere üyesi oldukları kuruluşlar aracılığıyla tüm paydaşlar ve kamu idaresiyle paylaşma gayretinde olduklarını belirterek, "Çünkü biliyoruz ki dijital dönüşüm bir ekosistem meselesidir. Ülke olarak geleceğe hazır olmamız gerekiyor." dedi.
 
"DİJİTAL VE YEŞİL DÖNÜŞÜM BİRBİRİNİ TETİKLEYEN SÜREÇLER”
 
Türkiye'nin geleceği açısından en önemli dinamiklerden birisinin de, "giderek daha somut uluslararası taahhütlerle şekillenen yeşil dönüşüm süreci" olduğunu aktaran Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç, dijital ve yeşil dönüşümün birbirinden bağımsız olmadığını dile getirdi.
 
Yeşil dönüşümü mümkün kılacak yeniliklerin önemli bölümünün dijital teknolojilere bağlı olduğunu kaydeden Koç, bu süreçlerin birbirini tetikleyecek ve hızlandıracak iki ana akım olarak görülmesi  gerektiğini bildirdi.
 
Yeşil Mutabakat'ı dikkatle izlediklerini ve  Koç Topluluğu olarak 2050 yılında karbon-nötr olma hedeflerini ortaya koyduklarını hatırlatan Ömer Koç, "Bu hedefe ilerlerken geliştirdiğimiz dijital yetkinliklerinden azami ölçüde istifade edecek, ülkemiz için yeni fırsat alanlarında katma değer yaratmaya odaklanacağız." ifadelerini kullandı.
 
“GENÇLERİMİZİN İSTİKBALLERİNİ YURT DIŞINDA ARAMA GAYRETİNE DÜŞMESİNDEN ENDİŞELİYİM”
 
Türkiye'nin bu önemli dönüşümlerle şekillenen geleceğe ilerlerken atması gereken adımlara ilişkin kamu idaresinin iş örgütleri ve diğer paydaşlarla istişare ederek içini doldurduğu strateji belgelerinde önemli tespit ve hedefler bulunduğunu aktaran Koç şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Bu hedeflere ulaşabilmek için en temel ihtiyacımızın nitelikli insan kaynağı olduğu kanaatindeyim. Ancak sözlerime son verirken bilhassa vurgulamak isterim ki ülkemizin kısıtlı imkanlarıyla yetiştirdiği pırıl pırıl gençlerimizin giderek artan bir şekilde kazanımlarını ülkemize aktarmak yerine istikballerini yurt dışında arama gayretine düştüklerini görmek, beni hem fevkalade üzüyor hem de hat safhada endişelendiriyor."
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün "bütün ümidim gençliktedir" şeklindeki sözüne vurgu yapan Koç, gençleri anlamak ve neden kendileri açısından hiç de kolay olmayan bu yolu tercih ettikleri üzerinde etraflıca düşünmek gerektiğini ifade etti.
 
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
HSBC Türkiye dış ticaret işlemlerine dijital hız kazandırdı
Bulutistan global marka olma hedefiyle büyümesini sürdürüyor