TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Microfocus yeteneğe verdiği fırsatla inovatif ve hızlı büyümesini sürdürüyor

Cinsiyetler arası eşitlik ilkesini gözeterek bünyesine kattığı yetenekli çalışanların gelişimine yatırım yapan Microfocus, elde edilen başarıyı tüm ekibiyle paylaşıyor. Yönetim kademelerinin yüzde 40’ı kadınlardan oluşan şirket, bulut altyapılarına yönelik teknoloji yatırımlarıyla Türkiye’den büyük küresel başarı hikayeleri çıkarma hedefinde.Dünyanın en büyük 10 yazılım şirketi arasında yer alan MicroFocus’un Kuzey ve Güney Avrupa bölgesini kapsayan yapılanmasında Türkiye de yer alıyor. DevOps, IT operasyonları, bulut, güvenlik, bilgi yönetimi ve açık kaynak çözümleriyle dijital dönüşüme liderlik eden MicroFocus, özellikle bulut altyapılarına yönelik teknoloji yatırımlarıyla Türkiye’den büyük küresel başarı hikayeleri çıkarmayı hedefliyor.
 
“Yerli çözümleri global portföyümüze katıp yenilikçi çözümlerimizle entegre edip, büyük başarılara ve ilklere imza atarak ülkemize de büyük değerler kazandırıyoruz.” diyen Micro Focus International İş Stratejileri ve Pazara Gidiş Dönüşüm Direktörü Deniz Kırca sorularımızı yanıtladı.
 
DÖRT TEMEL ALANDA DÖNÜŞÜM
 
Micro Focus’un şirket profilinden ve sektörel konumundan söz eder misiniz?
 
Micro Focus, 2017’de Hewlett Packard Enterprise’ın (HPE) yazılım bölümüyle birleşerek dünyanın en büyük ilk 10 yazılım şirketi arasına girdi. 48 ülkede, 40 binin üzerinde kurumsal müşterisi, 7 bin 500’ün üzerinde global partneri ve 12 bini aşkın çalışanıyla 3 milyar dolar ciro yaratıyor.
 
Micro Focus Türkiye, tüm Kuzey ve Güney Avrupa bölgesinde yer alıyor. Bu bölgede Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda ve İskandinav ülkeleri de var. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs alt bölgesi olarak toplam bölge cirosunun yaklaşık beşte birini Micro Focus Türkiye getiriyor.
 
Şirketlerin mevcut BT altyapılarını dijital altyapılarla birlikte kullanmaya olanak tanıyan projelerimizle, DevOps, IT operasyonları, bulut, güvenlik, bilgi yönetimi ve açık kaynak çözümlerimizle dijital dönüşümün Türkiye’deki lider yürütücüsü konumundayız. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin dijital dönüşüm süreçlerine destek oluyoruz.
 
Hızlı büyüme performansımızı pandemiyle geçen 2020 ve 2021’de de sürdürdük. AtarLabs’ı bünyemize katarak, Türkiye’nin siber güvenlik alanındaki en büyük global satın almasını gerçekleştirdik. İzleme, güvenlik ve KVKK projelerimizle de tüm dünyada yenilikçi ve alanında ilk olan projeleri çıkarıyoruz. 2020’de global ölçekte ilkleri başaran ülke olarak pazara gidiş modelinde (GTM) pilot ülke seçildik. Micro Focus’un global 2020 değerlendirmesinde “en başarılı ülke” olduk.
 
Birçok Micro Focus Türkiye çalışanı bulundukları pozisyonda “yılın en iyi çalışanı” ödülünü alırken, ben de ülke lideri olarak “yılın yöneticisi” ödülünü kazandım. Kasım 2021’de International (Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika) bölgesinde, uluslararası yönetim ekibinin üyesi olarak “Micro Focus International İş Stratejileri ve Pazara Gidiş Dönüşüm Direktörü” olarak atandım.
 
Öne çıkan hizmet ve çözümleriniz nelerdir?
 
Micro Focus, şirketlerin dijital dönüşümün dört temel sahasında işlerini yürütmelerine ve dönüştürmelerine destek oluyor:
 
Kurumsal DevOps, Hibrit IT Yönetimi, Öngörüye Dayalı Analitikler, Güvenlik, Risk & Yönetişim. Müşteri odaklı bir inovasyon süreciyle geliştirilen yazılımımız, şirketlerin kendi kurumsal yapılarını inşa etmeleri, yönetmeleri, koruma altına almaları ve analiz etmeleri için ihtiyaç duyacakları kritik araçları sağlıyor.
 
Mevcut ve gelişmekte olan teknolojiler arasında köprü vazifesi üstlenen bu araçlar, daha az risk ile daha hızlı inovasyonu mümkün kılıyor.
 
YÖNETİM KADEMELERİNDE YÜZDE 40 KADIN TEMSİL ORANI
 
Yönetimde kadının temsili açısından güncel temsil verileriniz nasıl?
 
Micro Focus Türkiye’de yönetim kademelerinde kadın oranı yüzde 40. Uzun yıllar bir kadın lider olarak Micro Focus Türkiye’de ülke müdürlüğü görevini üstlendim. Teknoloji sektöründe kadın liderliği başarıyla temsil ettiğimi düşünüyorum. Elde ettiğimiz başarıların sonucu olarak önemli bir atama aldım.
 
Yeni görevimde Micro Focus International Başkanı ile çalışıyorum. Micro Focus Türkiye’de yönetim kademesinde görev alan kadın çalışma arkadaşlarıma ve tüm sektöre rol model olmaktan dolayı çok mutluyum.
 
Dünyanın en büyük global yazılım markalarından birinin stratejilerine katkı sağlamak gibi büyük bir sorumluluk beni oldukça heyecanlandırıyor.  Bununla beraber Türkiye’deki kadınlara pozitif örnek olabilirsem benim için bundan büyük gurur olamaz.
 
Micro Focus global strateji ekibinin bir parçası olarak Türkiye de daha stratejik bir konumda temsil edilecek. Türkiye’den globale de çok daha fazla kadın lider göndereceğimize inanıyorum.
 
“KADIN ROL MODELLER AKTİF OLMALI”
 
Teknoloji sektöründe ve iş hayatında kadınların hak ettiği liderlik rollerinde eşit temsili için neler yapılabilir? Projeleriniz var mı?
 
Micro Focus, kadınlara erkeklerle eşit olanakların sunulduğu, işe alım, terfi koşulları ve ücretlendirme gibi çalışma şartlarında cinsiyetler arasında eşitliğin gözetildiği bir şirket. Maalesef içinde bulunduğumuz sektör kadınların çok fazla istihdam edildiği bir sektör değil.
 
Çeşitlilik politikamızın temelinde cinsiyet, ırk, dil, din ayrımı yapmadan yetenekli çalışanları Micro Focus bünyesine katmak, cinsiyet gözetmeksizin tüm çalışanları ortak değerler etrafında buluşturmak, çalışan gelişimine yatırım yapmak ve elde edilen başarıyı tüm ekiple paylaşarak çalışan bağlılığını en üst seviyeye taşımak yatıyor.
 
Sektördeki erkek egemen durum ancak kadın rol modellerin bu konuda üstleneceği aktif rolle değiştirebilir. Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) müşterilerimizin ilgi alanı haline geliyor. Öyle ki müşterilerimizin bir bölümü anlaşma kriterlerinin yüzde 20’sinde çevreci yaklaşımlar, çeşitlilik ve kapsayıcılık politikaları gibi unsurlara atıfta bulunuyor.
 
ESG kavramı, şirketin tüm yatırımlarının performansı üzerinde önemli etkileri bulunabilecek çevresel, sosyal ve yönetişimsel uygulamaların geliştirilmesi için odak noktamız oldu. Geçtiğimiz haftalarda MicroFocus International bölgesi için ESG şampiyonu seçildim. Çevresel ve Sosyal Çeşitlilik konularındaki kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden sorumlu olacağım. Aynı şekilde satış mühendisleri ekiplerimizin yöneticisi Alev de yine ‘ilham veren’ rolüyle Türkiye ekibine liderlik edecek.
 
Toplumsal cinsiyet eşitliliği hedefinde kadınların iş yaşamına katılımı ve üst yönetim pozisyonlarında görev almaları çok kritik. Kadınların iş yaşamında eşit ve üst yönetimde temsili için aktif projelere liderlik yapmaya ve bir lider olarak da kadınlara rol model olmaya devam edeceğim.
 
2022’DE DE YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZACAK
 
2022 yılı hedefleriniz ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
 
2021’de odağımızdaki en önemli konu sağlıklı ve akıllı dijitalleşmeydi.  Dijital dönüşüm konusunda 2022’de de yeni başarı hikayeleri yazmayı sürdüreceğiz. Farklı iş birlikleriyle büyümeye ve şirketleri dijitalleşme yolculuklarında desteklemeye devam edeceğiz.
 
Yerli çözümleri global portföyümüze katıp yenilikçi çözümlerimizle entegre edip, büyük başarılara ve ilklere imza atarak ülkemize de büyük değerler kazandırıyoruz. Kurumsal DevOps, Hibrit IT Yönetimi, Öngörüye Dayalı Analitikler, Güvenlik, Risk ve Yönetişim odak alanlarımız olmayı sürdürüyor.
 
Önümüzdeki dönemde siber güvenlik, büyük veri ve bulutta çeşitli yatırımlar yapmayı sürdüreceğiz. Özellikle bulut altyapılarına yönelik teknoloji yatırımlarımızla Türkiye’den büyük küresel başarı hikayeleri çıkarmayı hedefliyoruz.
 
Müşteri odaklı servis sürekliliği ile müşterilerimizi operasyonel mükemmellik yolculuğuna çıkarıyor, DevSecOps’la dijital dönüşümü hızlandırıyor, verinin durdurulamayan hacim ve hız artışını yönetmeyi sağlıyoruz.
“2022’nin yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz.”
Geleceğe yön veren teknolojiler WIN Eurasia 2022 Fuarı ile İstanbul’da
İnsanı odağına alan Doğuş, teknolojik gelişimi destekliyor
Aktif Bank finansal çözümleriyle tüm “evren”leri kapsıyor
TÜBİTAK, geliştirdiği Kovid-19'a karşı koruyucu çiğneme tableti teknolojisinin lisans ihalesine çıkacak
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan "Serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımının cazibesi artırılacak" mesajı
Rüzgar enerjisinde 10 yılda 14 milyar avro yatırım
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri nisanda artış kaydetti
İşsizlik oranı nisanda yüzde 11,3’e ulaştı
Ingage, benzersiz iş modeliyle markaları rekabete hazırlıyor
Enerji verimliliği, küresel enerji krizinden "acil çıkışın" yolu
Fitch, büyüme tahminini küresel ekonomi için düşürürken Türkiye için yükseltti
Halkbank'tan Yeşil Enerji Kredi Paketi ile sürdürülebilirliğe katkı
Dünya çapında bir krize karşı küresel gıda ticareti sisteminin korunması çağrısı
Tarım ÜFE mayısta aylık yüzde 16’yı aşarken, yıllık yüzde 155’e dayandı
Nisan ayında ücretli çalışan sayısında aylık bazda düşüş, yıllık bazda artış
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenecek
Kozmetik pazarında her yıl ortalama yüzde 10 büyüme
Türkiye’nin üretim ve satış değerlerine ilişkin istatistikler açıklandı
Türkiye’nin, enerji dönüşümünde 2030’a kadar 135 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var.
Fintekler finansal suçlara karşı Sanction Scanner’a güveniyor
“Sürdürülebilir enerji sistemlerine geçiş nükleer enerji olmadan daha zor, riskli ve maliyetli”
E-ticaret kanunda değişiklik teklifi, Komisyon’da kabul edildi
Eczacıbaşı’ndan stratejik sağlık hamlesi
Dış ticaret açığı mayısta 10,6 milyar doları aştı