TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

MİA, dünya çapında fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor

MİA, 2022’de özellikle sürükleyici teknolojiler ve metaverse alanında ABD ve Avrupa pazarında etkinliğini artıracak. Metaverse projelerinin multiverse ve omniverse’lere dönüşüm sürecine ilişkin çalışmalarını sürdüren MİA Teknoloji, global çapta ses getirecek inovatif projeleriyle yakın dönemde tüm iş dünyasını etkilemeye hazırlanıyor.Bilgisayar mühendisi 3 arkadaşın 16 yıl önce kurduğu MİA Teknoloji, dinamik altyapısıyla hızla değişen teknolojik gelişmelere verdiği proaktif reaksiyonlarla Türkiye’nin dört bir yanında farklı sektörlerin yanı sıra yurt dışındaki öncü kuruluşların da çözüm ortağı oluyor.
 
Ar-Ge, inovasyon, yazılım geliştirme, entegrasyon ve çözüm sağlayıcı bir teknoloji geliştirme bölgesi mensubu olarak faaliyet gösteren şirket, yüksek müşteri memnuniyet ve bağlılığına sahip yerli ve milli sistemler geliştiriyor.
 
MİA Teknoloji, kimlik tanıma ve doğrulama; entegre tesis ve güvenlik yönetimi; kritik tesis ve güvenlik yönetimi; çevre izleme ve gözetleme; şehir güvenliği ve gözetleme; sınır güvenliği;  akıllı trafik yönetimi; sağlık bilişim teknolojileri; sürükleyici teknolojiler; elektronik ücret toplama; bilgisayarlı görü; bilgi güvenliği; siber güvenlik alanlarında Ar-Ge tabanlı benzersiz inovasyonlar içeren çözümlerini, terzi modeli bir sistemle hayata geçiriyor.
 
Ankara, ABD ve Katar’da bulunan ofisleriyle sınırları ortadan kaldıran ve geleceğin teknolojilerini deneyimleme fırsatı sunan MİA Teknoloji, bu kapsamda Metaverse çözümleriyle de dikkat çekiyor. “İş hayatını aslında kendi platformumuz ile birlikte Metaverse evrenimize taşıyoruz.” diyen MİA Teknoloji Sürükleyici Teknolojiler Direktörü Doğukan Zengin, Multiverse ve Omniverse dönüşümlerini de kapsayan yeni dönem hedeflerini anlattı.
 
TERZİ MODELİ BENZERSİZ İNOVATİF ÇÖZÜMLER
 
MİA Teknolojinin kuruluş süreci ile çözüm ve hizmetlerinden bahseder misiniz?
 
2006 yılında Türkiye-Ankara’da kurulan MİA Teknoloji, 2020 yılından itibaren Katar ve ABD ofislerini açmıştır. 2021 yılının Kasım ayında halka arz olup, BIST Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.
 
Başta fiziksel güvenlik, biyometri, sağlık bilişim, ulaşım, metaverse ve siber güvenlik sektörlerinde olmak üzere 100’den fazla personeli ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ben zersiz inovasyon ve Ar-Ge faaliyetleri yürütmektedir. Terzi modeli sistem geliştirme ve ürünleştirme prensibi ile Türkiye’nin birçok noktasında çalışan sistemler sunmakta olan şirket, sağladığı 7/24 desteğiyle, sorunlara anlık çözümler üretmektedir.
 
Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi (TSSK) ve Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne üye olarak iş ağını genişletmeye ve yeni iş birliklerine adım atmak için çeşitli kümelenmelere üye olma çalışmalarına devam etmektedir.
 
Üniversite laboratuvarlarına ulaşma ve projelerde akademik personel ile iş birliği yapabilme becerisi, MİA Teknoloji’yi sürdürülebilir bir şirket haline getirmektedir.
 
GELECEĞİ İZLEME VE ŞEKİLLENDİRME ARZUSU
 
Dijital tabanlı diğer markalardan ayrışan yönleriniz nelerdir?
 
MİA Teknoloji olarak dijital markalardan ayrışan en önemli özelliğimiz geleceği takip etmek ve geleceği şekillendirme arzumuz. Projelerimizde hedefimiz sadece Türkiye içinde değil dünya genelinde de bir fark yaratmak ve daha önce temas edilmemiş bir soruna müşterilerimiz için çözümler sağlamak ve aramak olacaktır.
 
Bu yüzden karma gerçeklik, sanal gerçeklik artırılmış gerçeklik ve Metaverse gibi teknolojilere yatırımlar gerçekleştiriyor ve bu alan da projeler geliştiriyoruz.
 
SÜRÜKLEYİCİ TEKNOLOJİLERİYLE KRİTİK SEKTÖRLERİN ÇÖZÜM ORTAĞI
 
En çok hangi sektörlerle çözüm ortaklığı yapıyorsunuz?
 
Aslında çözümlerimiz birçok farklı sektörde aktif olarak kullanıyor, bir ayrım yapmak doğru olmaz ancak özellikle “Sürükleyici Teknolojiler” alanında savunma sanayi, eğitim, endüstri, sağlık ve turizm alanlarında çözümlerimiz ve çözüm ortaklarımız var.
 
Bu sektörler güncel teknolojileri yakından takip eden ve hızlıca kendilerine adapte etmek isteyen sektörler. Bu yüzden çözüm ortaklarımız genelde bu alanlarda hizmet veren kuruluşlar. Ancak bu teknolojilerin genele yayılması ile birlikte farklı sektör ve alanlardan da çözüm ortakları oluşturmaya başlıyoruz.
 
İŞ HAYATINI METAVERSE EVRENİNE TAŞIYAN PROJELER
 
Sanal, artırılmış ve karma gerçeklik gibi metaverse ile de yakından ilişkili çözümleriniz var. Metaverse kapsamında ne gibi projeleriniz var?
 
Sürükleyici teknolojiler departmanımızda artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, karma gerçeklik ve Metaverse teknolojileri ile ilgili birçok Ar-Ge projemizin yanı sıra ürünleştirmeye yakın hazır çözümlerimiz bulunuyor.
 
Tüm projelerimiz Metaverse teknolojilerini de içinde barındıran ürünler. Örneğin karma gerçeklik ile canlı bağlantı sistemlerimiz bulunuyor. Ya da Metaverse ortamında sanal gerçeklik ile meeting roomlarımız var.
 
Metaverse toplantılarınızı düzenleyebileceğiniz, sunumlarınızı gösterebileceğiniz ve içeride avatarlarınız ile birlikte Metaverse platformunda basketbol, ok atma, mini golf gibi küçük oyunlar oynayabileceğiniz alanlarımız da söz konusu. İş hayatını aslında kendi platformumuz ile birlikte Metaverse evrenimize taşıyoruz.
 
ABD’DEN SONRA AVRUPA’DA DA ETKİNLİĞİNİ ARTIRACAK
 
2022 hedefleriniz nasıl?
 
2022 yılında özellikle sürükleyici teknolojiler ve metaverse alanında Amerika pazarında etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu sebeple New York’ta ilk Amerika ofisimi hizmete aldık.
 
Ekibimiz, hem Amerika’daki proje ortaklarımıza bu alanlarda çözümler sunuyor, hem de bu alanda geliştirme yapan Amerikalı şirketler ile ortak proje ve işbirlikleri çalışmalarını sürdürüyor. 2022 yılında Amerika pazarında olduğu gibi Avrupa pazarında da etkinliğimizi arttırmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Çok yakında güzel haberleri paylaşıyor olacağız.
 
İNOVATİF ÜRÜN GELİŞTİRMEYİ SÜRDÜRECEK
 
MİA’yı aralarında orta ve uzun vadede metaverse’in de bulunduğu hangi inovatif projelerde göreceğiz?
 
Orta ve uzun vadede MİA teknoloji olarak bu alanda geliştirme yapan global şirketler ile ortak projeler ve ürünler geliştirme ve Metaverse projelerimizin Multiverse ve Omniverse’lere dönüşüm süreci için gerekli adımları atacağız.
 
Şu an itibari ile dünya çapında Metaverse alanında yaşanan tüm teknolojik gelişimleri yakından takip ediyor ve katkıda bulunuyoruz. Ekibimiz ile birlikte aslında global anlamda bir paya sahip olacak projeleri şu an geliştirmeye devam ediyoruz.
 
Yakın dönemde tüm iş dünyasını etkileyebilecek olan inovatif projeler ile tüm çözüm ortaklarımıza ürünler geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor