TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Madencilikte 7 milyar dolarlık yıl sonu ihracat hedefi

Maden sektörü bu yıl 7 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Nisan ayında 705,7 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektörün ilk 4 aydaki ihracat rakamı 2,2 milyar dolara ulaştı. İMİB Başkanı Rüstem Çetinkaya, maden sektörüne dair olumsuz algıyı gerçekler ışığında kırmanın önemli hedeflerinden biri olduğunu söyledi.


 
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Rüstem Çetinkaya, 2021'i 6,1 milyar dolar ihracatla kapatan maden sektörünün bu yıl sonu için 7 milyar dolar hedeflediğini bildirdi.
 
İMİB'in geçen ay gerçekleştirilen olağan seçimli genel kurulunda başkan seçilen Rüstem Çetinkaya ve yönetim kadrosu, yeni döneme ilişkin plan ve hedeflerini paylaştı.
 
Madencilik sektörünün 2021'de 6,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan İMİB Başkanı Rüstem Çetinkaya, bu yılın ilk 4 ayında 2,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.
 
Yıl sonu için maden ihracatını en az 7 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Çetinkaya, "Madenciliğin Türkiye ekonomisi için önemi, özellikle salgın döneminde aksayan tedarik süreçleriyle çok daha net bir şekilde ortaya çıktı. Sektörün kronikleşen sorunlarına kısa vadede kalıcı çözümler getirmek için çalışacağız." dedi.
 
Sektörün en önemli problemlerinden birinin ruhsat güvencesi ve uzayan izin süreçleri olduğunu vurgulayan Çetinkaya,  izin süreçlerinin ve ruhsatların takibi, kamu ile ilişkilerin yürütülmesi ve sorunların daha hızlı çözülmesi adına Ankara ofisini hayata geçireceklerini söyledi.
 
Göreve geldikten birkaç gün sonra Ukrayna'daki savaş nedeniyle oluşan kil arzı krizinin önlerine geldiğini aktaran Çetinkaya, Şile'deki ocaklardan çıkartılabilecek kil sayesinde hem ihracat yapılabileceğini hem de seramik üreticilerinin bu alandaki hammadde ihtiyacının giderilebileceğini ancak Tarım ve Orman Bakanlığının yeni alan izni için yapılan başvuruları reddettiğini anlattı.
 
Çetinkaya, sektör için önem arz eden konteyner hasarları problemini tamamlayıcı sigorta ile çözeceklerini kaydetti.
 
 MADEN SEKTÖRÜNE İLİŞKİN OLUMSUZ ALGIYI KIRMA HEDEFİ
 
Önemli hedeflerinden birisinin de  "maden sektörüne dair olumsuz algıyı gerçekler ışığında kırmak" olduğunu dile getiren Rüstem Çetinkaya, şunları aktardı:
 
"Gündelik hayatımızda kullandığımız ürünlerin ham maddeleri madenlerden çıkıyor. Madenler olmadan dünyada üretimden bahsedilemez. Sektörümüzde yatırım, üretim ve ihracat potansiyeli bize göre mevcut rakamların iki katı. Bu potansiyeli olumsuz algılarla sekteye uğratmak yerine ülkemize fayda sağlayacak bir enstrüman haline getirmeliyiz."
 
4 AYDA YÜZDE 26'LIK İHRACAT ARTIŞI
 
Ocak-nisan dönemine ilişkin ihracat verilerini paylaşan Çetinkaya, geçen ay 705,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini anımsattı. Çetinkaya ilk 4 ayda ise yüzde 26 artışla 2,2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını bildirdi.
 
İlk dört aydaki ihracatta başı, 849,4 milyon dolarla metalik cevherlerin çektiğini kaydeden Çetinkaya, onu 471,7 milyon dolarla işlenmiş doğal taşların, 434,4 milyon dolarla endüstriyel minerallerin, 200 milyon dolarla blok doğal taşların izlediğini dile getirdi.
 
Toplam doğal taş ihracatının 672,5 milyon doları bulduğuna işaret eden Çetinkaya, bu alandaki en yüksek ihracatın ABD, Çin ve Fransa'ya yapıldığını ifade etti.
 
DÜNYA STANDARTLARININ ÜZERİNDE MADENCİLİK

İMİB Başkan Yardımcısı Eyüp Batal da madencilik sektörünün özveriyle çalışmasının ve sağladığı katma değerin halka doğru bir şekilde anlatılmasının önemine işaret ederek, şu değerlendirmeleri yaptı:
 
"Türkiye'de madencilik tamamen çevresel hassasiyetlerle yapılıyor ve biz bunu göstermek istiyoruz. Yetişmiş insan kaynağımız, kullandığımız ekipmanlar, denetim sistemleri ve teknolojinin tamamı dünya standartlarının üzerinde. Tarım ve madencilik diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de yan yana ve birlikte çok rahat bir şekilde yapılabilir ve bu anlamda sürdürülebilir madenciliğin çok önemli bir kavram olduğunu düşünüyoruz."
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu
Şişecam yatırım ve büyümede hız kesmiyor