TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

“Kadınlara eşit fırsat verildiğinde başarıya ulaşma şansı yüksektir”

Donanımlı ve güçlü kadınların teknolojiyi etkin kullanarak sürdürülebilirlik, diijital ve yeşil dönüşüm odaklı yeni ekonomik modeli fırsata çevirebileceğini belirten Dorçe Pefabrik Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan, “Olması gerektiği gibi eşit şartlar altında rekabet eden kadınlar her şeyi başarabilecek bireylerdir” dedi.


 
Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi, 1982’de kurulan, dünya çapında kanıtlanmış tecrübesi ile en zor iklim koşulları altında, yüksek kalitede mühendislik, tedarik ve inşaat hizmetleri veren bir Türk firması.
 
Petrol, doğalgaz, enerji, maden, rafineri ve inşaat sektörlerine; hükümet makamlarına, savunma sanayine, uluslararası örgütlere ve kâr amacı gütmeyen kurumlara mühendislik ve müteahhitlik hizmetleri veren Dorce, prefabrik modüler çelik yapılar inşa ediyor.
 
Türkiye’de ihracatta ilk 500, büyük sanayi şirketleri içinde ilk 500 ve ENR TOP 250 uluslararası müteahhitlik hizmetlerinde ilk 250 firma arasına giren Dorce, halihazırda 13 ayrı ülkede şubeleri, şirketleri ve iştirakleri bulunan bir marka olarak faaliyetlerini sürdürüyor.
 
“FIRSAT EŞİTLİĞİ İLE TÜM ENGELLER KALKAR”
 
Dorçe Prefabrik ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan, iyi eğitim almış, özgüveni yüksek, özgürlük bilinci gelişmiş, hayattan korkmayan ve enerjisi yüksek kadınlara fırsat verildiğinde, kurumlara çok büyük katkılar sağlayacaklarını belirtiyor.
 
Ayrımcılığın pozitif kısmını da reddeden Süheyla Çebi Karahan, pozitif ayrımcılığın da şartları eşitlikten çıkardığını, herkesin kendini eşit şartlar altında kanıtlaması gerektiğini ifade ediyor.
 
Kendisini donanımlı hale getiren, eğitimli ve bilişsel gücü yüksek birey lerin kadın-erkek fark etmeksizin eşit şartlar altında rekabet etmesini, olması gereken durum şeklinde değerlendiren, kendi yönetim felsefesini de bu anlayışa uygun biçimde inşa eden Çebi Karahan, kadınların fırsat verildiğinde her şeyi başaracağına inanıyor.
 
Çebi Karahan ‘’Şirketimizde ayrımcılık yapılmaksızın, her zaman görevi en doğru yapana fırsat verilir. Üst düzey yöneticilerimizin arasında birçok kadın yöneticimiz mevcuttur. Onlar fırsat verildiğinde her şeyi başarabilecek bireylerdir.’’ diyor.
 
“KADINLARIN VE KIZ ÇOCUKLARI GÜÇLENDİRİLMELİ”
 
Sürdürülebilir bir dünya için 17 başlıkta toplanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 5’incisinin cinsiyet eşitliğini sağlamak ve tüm kadınlar ile kız çocuklarını güçlendirmek olduğunu vurgulayan Çebi Karahan “Sempati oluşturma amaçlı bir söylem değil, tüm dünyaya yaygınlaşması zorunlu kılınan bir eylemdir.
 
Kadınlar doğaları gereği daha sürdürülebilir tüketim kabiliyetlerine sahip ve hanelerin enerji kararlarında daha fazla söz sahibi olma eğiliminde. Yeşil Mutabakat kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak için kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ile hane kullanımlarındaki enerjinin azaltılması en önemli kilometre taşlarından biridir. 
 
OECD’nin, ‘Kadınları döngüsel ekonomiye dahil etmek, sürdürülebilir tüketim konusunda farkındalığı artırmak ve liderlik ve yönetim rollerine katılımı teşvik etmek iyi döngüsel sistemler oluşturmak için vazgeçilmezdir’ şeklinde beyanı bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.
 
“DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE FIRSATI DEĞERLENDİREN KAZANACAK”
 
Toplumun ilerleme ve dönüşümünde de kadınların katkısının önemine işaret eden ÇebiKarahan: ‘’Sürdürülebilirlik, diijital dönüşüm ve Yeşil Mutabakat’la yeşil dönüşüm odaklı yeni bir ekonomik model kurgulanıyor.
 
Eğitimli, donanımlı, güçlü kadınlar; bu yeni düzende teknolojiyi etkin biçimde kullanarak fırsata çevirip diğer kadınlara öncü olurken; akıl, sağduyu ve adalet duygularıyla toplumların dönüşümüne de katkı sunmalıdır.‘’dedi.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu
Şişecam yatırım ve büyümede hız kesmiyor