TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet

Eclit, Türkiye’nin en büyük ve güvenilir cloud altyapısı üzerinden, 6 ayrı veri merkezinde, kendi geliştirdiği teknoloji platformlarıyla yönetilen IT hizmetlerini 300’ü aşkın müşterisiyle buluşturuyor. Özellikle KOBİ’ler için “dijital dönüşüm karmaşıklığını” yalınlaştıran Eclit, bu kurumların büyümelerinde uzmanlığıyla yol gösteriyor.


 
Eclit, sunduğu uçtan uca hizmet ve çözümlerle, IT altyapılarını anlamayı, kurgulamayı ve kesintisiz yönetmeyi şirketlerin ana gündemi olmaktan çıkarıyor. Clonera ve Pukta şirketlerinin yarattığı sinerjiden doğan Eclit, uzman kadrosuyla 300’den fazla müşterisinin IT süreçlerini yalınlaştırarak yönetiyor. Sundukları hizmet ve çözümlerle işletmeleri önemli maliyetlere katlanmaktan kurtararak, verimliklerine katkı yapan Eclit’in CO-CEO’ları Evren Ballı ve Egemen İnce ile konuştuk.
 
BİLİŞİM ANAHTAR TESLİM ALTYAPI VE YÖNETİM HİZMETİ
 
Eclit’in kurumsal hikayesinden ve sektörel konumundan bahseder misiniz?
 
Evren Ballı: Eclit, 20 yılı aşkın süre bilişim sektörü tecrübesine sahip Clonera ve Pukta’nın Ağustos 2021’de güçlerini birleştirmesiyle doğdu. Turkven girişim sermayesi ortaklığıyla yola çıkan Eclit’te, her ölçekteki işletmenin bozuk mouse’undan cloud’una kadar en temel ve karmaşık bilişim-teknoloji ihtiyaçlarına yalınlaştırılmış ve hızlı çözümler sunuyoruz.
 
Teknolojinin karmaşıklığı, yüksek yatırım maliyetleri ve tecrübeli insan kaynağına erişimdeki zorluklar her geçen gün artıyor. Bu durum, artan rekabet ve büyüme baskısının olduğu bir ortamda şirketlerin büyümelerinin ve dönüşmelerinin önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor.
 
Şirketler, sunduğumuz hizmetler sayesinde teknolojiye ve yetkin insan kaynağına elektrik, su kadar kolay erişirken, büyük yatırımlara katlanmak zorunda kalmıyor, IT altyapılarını güvenle Eclit’e emanet edebiliyorlar.
 
Bilgi ve uzmanlığımız ile altyapılarını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda onların yerine yönetiyoruz. Böylece, asıl işlerine odaklanıp, büyümeye devam ediyorlar.
 
UZMAN KADRO VE ÇEVİK YAKLAŞIMLA YALIN IT
 
Sizi rakiplerinizden ayrıştıran hizmet ve çözümleriniz nelerdir?
 
Egemen İnce: Eclit oluşumunun temelinde, yalınlığı sürekli ve her bir süreçte sağlayabilme kabiliyetine sahip, deneyimli teknik uzmanlar ve akıllı otomasyon sistemleri bulunuyor. Özellikle Eclit çalışanlarının deneyim ve uzmanlığı bizim en önemli farkımız.
 
Eclit olarak, IT’yi müşterilerimiz için yalınlaştırıyoruz ve yüksek çevikliğimiz ile müşterilerimize en hızlı, güvenli ve kaliteli hizmeti sunuyoruz. IT altyapılarını anlamak, kurgulamak ve kesintisiz yönetmek şirketlerin ana gündemi olmamalı.
 
Eclit olarak uzman kadromuzla bu işi müşterilerimiz için yalınlaştırıyor ve yönetiyoruz. Türkiye’nin en büyük ve güvenilir cloud altyapısı üzerinden, 6 ayrı veri merkezinde, kendi geliştirdiğimiz teknoloji platformlarıyla yönetilen IT hizmetleri veriyoruz.
 
Türkiye’nin e-fatura arşivinin yüzde 56’sının, sigorta poliçelerinin yüzde 45’inin, perakende ve e-ticaretin ise yüzde 40’ının bilgi teknoloji hizmetlerini yönetiyoruz. IT’nin karmaşasını yalınlaştırıp, yarının teknolojik gerekliliklerine hazır olmaları için her ölçekteki işletmenin ihtiyaç duyduğu, uçtan uca ve güvenilir IT çözümleri sunuyoruz.
 
300’Ü AŞKIN MÜŞTERİ
 
Müşteri portföyünüzdeki sektörel dağılım nasıl?
 
Evren Ballı: Şu an itibarıyla perakende, üretim, hizmet ve lojistik sektörleri başta olmak üzere 300’den fazla müşterimize yönetilen IT hizmetleri veriyoruz. Her ölçekteki işletmenin ihtiyaçlarına uygun farklı çözümleri sunduğumuzdan bahsetmiştik. Sunduğumuz yönetilen IT hizmetleri sayesinde büyük şirketler performanslarını artırıp masraflarını azaltırken, KOBİ’ler ise IT cihazı ve ekipman yatırımı yapmadan gerekli tüm altyapı, destek ve yazılımlara kolayca ulaşabiliyorlar.
 
Eclit’in firmalara sağladığı iş çıktılarını nasıl özetleyebiliriz? Verilerin saklanması ve güvenliği için neler yapıyorsunuz?
 
Egemen İnce: Eclit’in sunduğu yönetilen IT hizmetleri sayesinde firmalar, genel sistem performansında yüzde 25 artış, IT yönetiminde yüzde 40 verim artışı, sistem erişilebilirliğinde yüzde 99,9 artış ve güvenlik seviyesi yüksek, uluslararası standartlarda bir altyapıya sahip olma ve regülasyonlarla uyumlu çalışma gibi iş çıktılarına erişiyorlar.
 
Bunlara ek olarak, uygulama konsolidasyonu ve lisans maliyetlerinde yüzde 20-35 azalma, daha düşük sahip olma maliyeti ile rekabette yüzde 50 avantaj, çağrı yönetim süreçlerinde yüzde 300 hızlanmayla proaktif izleme ve yönetim maliyetlerinde yüzde 600 azalma gibi kolayca ölçülebilen finansal katkılar da alabiliyorlar.
 
Yönetilen hizmetler  kapsamında sunulan son kullanıcı desteği sayesinde iç müşteri memnuniyetindeki artıştan ve bunun doğal sonucu olarak şirket performansındaki ivmeden de bahsedebiliriz.
Veri: Yeni sermaye. Verilerin saklanması ve güvenliği her zamankinden çok daha önemli. Sadece şirketlerin yasal sorumlulukları açısından değil, servis veya hizmet sundukları müşteriler ile güven ilişkisi kurabilmeleri için de.
 
Veriyi daha iyi kullanarak daha verimli ve iyi iş sonuçları yaratmak da her an gündemde. Bu nedenle, veri güvenliği alanındaki gelişmeleri takip ediyor, ürün ve sistemlerimize yansıtıyoruz. Birlikte çalıştığımız markalar için tüm hizmetlerimizde olduğu gibi onların yerine araştırıyor, tasarlıyor ve yönetiyoruz.
 
KOBİ’LERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNE DESTEK OLUYOR
 
Başta 2022 hedefleriniz olmak üzere orta ve uzun vadeli büyüme projeksiyonunuzu aktarır mısınız?
 
Evren Ballı: Eclit, organik ve inorganik büyüme stratejisiyle, Türkiye’de yönetilen IT servislerinin standartlarını belirlemeyi amaçlıyor. Tüm planlarımızı bunu hayata geçirmek için yapıyoruz. Bugün, Türkiye’nin lider markalarından oluşan 300’den fazla müşterimizin teknoloji ve yetkinliğe kolayca erişimlerini sağlamış ve büyümelerinde rol oynamış durumdayız.
 
Önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin lider markalarına hizmet vermeye devam ederken, özellikle KOBİ sahiplerinin akıllarındaki “dijital dönüşüm karmaşıklığını” yalınlaştıracak ve büyümelerinde onlara uzmanlığımızla yol göstereceğiz.
 
KOBİ’lerin yüzde 60’ı mevcut IT donanımlarını değiştirmek isterken, yüzde 50’si firmasında IT personeli çalıştıramıyor veya IT altyapısına ekonomik kısıtlardan dolayı yatırım yapamıyor. Gerekli donanımın satın alınması, kurulumu, bakımı ve yetkin insan kaynağı ile işletilmesi KOBİ’ler için çok büyük bir maliyet oluşturuyor.
 
Eclit olarak, tek bir IT personeli çalıştırma maliyetine, KOBİ’lerimizin gerekli tüm donanım ve erişim ihtiyaçlarını çözüyor, büyük ve yetkin bir IT ordusu ile ihtiyaç duydukları her an tüm sorularına cevap veriyoruz. Bu sayede, onların dijital dönüşümlerine destek oluyoruz.
KULLANDIğIN KADAR ÖDE SİSTEMİYLE EN SON TEKNOLOJİ
 
Karmaşık olarak algılanan dijital dönüşümü kolaylaştırıcı stratejilerinizi aktarır mısınız?
 
Egemen İnce: Dijital dönüşümü kolaylaştıran felsefe olarak yine yalınlığı vurgulamamız gerekiyor. Toplamda 20 yılı aşan deneyimimizle kurguladığımız yalın süreçler ve sunduğumuz uçtan uca çözümlerle, müşterilerimiz altyapılarının güvende olduğu bilinciyle dijital dönüşüme ve işlerini büyütmeye odaklanabiliyorlar. Ayrıca, esnek modellerimiz sayesinde kullandıkları kadar ödeme fırsatıyla kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanabiliyorlar.
 
Müşterilerimiz, eskiyen IT altyapılarına yatırım yapmak zorunda kalmadan, Eclit Bulut kullanarak her zaman en son teknolojiye sahip oluyorlar. Ayrıca sunduğumuz kullanıma hazır ve güvenilir çözümlerle rekabet avantajlarına sahip olurken, dijital dönüşüm yolculuklarında hızlanıyorlar.
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor