TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor

Sürdürülebilirliği leasing süreçlerine entegre eden İş Leasing, çevre dostu kaynaklarla kendi elektriğini üretip, ihtiyaç fazlasını satmayı hedefleyen gerçek ve tüzel kişilere fon sağlıyor. Böylece firmaların enerji maliyetlerini düşürüp, karlı yatırımlara odaklanmasını sağlayan İş Leasing, enerji arzına ve verimliliğine de katkı yapıyor.


 
Doğal kaynakların hızla azalması, çevre kirliliği, iklim değişikliği ve enerji için yüksek maliyetlere katlanılması, sürdürülebilir kalkınma için yeni uygulamaların devreye alınmasını kaçınılmaz hale getirdi. Üretimin temel girdilerinden enerjinin etkin kullanımı ve yönetimi hemen hemen her işletmenin en önemli gündem maddesi konumunda.
 
Enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması için ekonomik büyüme, enerji güvencesi ve çevrenin korunması birlikte hassasiyetle ele alınması gereken alanların başında yer alıyor. Çevrenin ve işletmelerin sürdürülebilirliği için hem ulusal hem de uluslararası yasal düzenlemeler ile sözleşmeler, enerji verimliliğinin artırılmasını, verimsiz alanları verimli hale getirmek için projeler geliştirilmesini zorunlu kılarken, bunlar için finansman yaratılması da önem taşıyan bir başka konu.  
 
Fark yaratan uygulamaları ve güçlü mali yapısıyla finansal kiralama sektörünün önde gelen kurumlarından olan İş Leasing, özellikle KOBİ’lere verdiği destekle öne çıkan sürdürülebilir ekonomik katkılarına çevre ve toplum boyutlarını da entegre etti. Sürdürülebilirliği leasing süreçlerinin odağına alan İş Leasing, ekonomik performansının yanı sıra çevresel ve sosyal etkilere yönelik performansını da yıllık sürdürülebilirlik raporlarıyla şeffaf biçimde paylaşıyor.
 
ENERJİ ARZINA KATKI
 
Yenilenebilir enerji kapsamında özellikle güneş enerjisi santrallerinin (GES) finansmanında öne çıkan İş Leasing, çevre dostu kaynaklarla kendi elektriğini üretmeyi, üreteceği fazla elektriği satmayı hedefleyen tüm gerçek ve tüzel kişilere destek sağlıyor.
 
Bu destekle firmaların maliyetlerini düşürerek karlı yatırımlar yapmasının önünü açan İş Leasing, Türkiye’de enerji arzının artmasına, enerji ithalatının ve cari açığın ise azaltılmasına katkı sağlıyor. İş Leasing, bu finansman politikası çerçevesinde, 2021’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) kaynak verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere 40 milyon Euro tutarında fon sağladı.
 
Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansma Programı (TurSEFF) kapsamında temin ettiği kaynağı KOBİ’lerin bu alanlardaki yatırımlarının finansmanı için kullandıran İş Leasing, sağladığı yeni bir fonla daha gündeme geldi.
 
KOBİ’LERE NEFES ALDIRACAK
 
İş Leasing, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) aracılığıyla Dünya Bankası’ndan Kovid-19 pandemisinden etkilenen ve kayıtlı istihdamını artıracak yatırım planları bulunan KOBİ ölçekli şirketlerin finansmanında kullanılmak üzere 30 milyon Euro ve 30 milyon USD tutarında iki farklı paketten oluşan bir kaynak sağladı.
 
İş Leasing Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü U. Şafak Öğün, “Acil Durum Şirket Desteği” ile “Kayıtlı İstihdam Yaratma Projesi” adını taşıyan kaynak paketlerini kapsayan krediyi yalnızca bir fon kaynağı olarak değil, sürdürülebilirlik vizyonları çerçevesinde atılan çok önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini belirtti.
 
Sürdürülebilirlik raporu yayınlayan ilk ve tek leasing şirketi olarak Dünya Bankası’nın bu kredi programına dahil olmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Şafak Öğün, “Temin ettiğimiz bu kaynak ile ülkemizin istihdam artışına katkı sağlarken, Kovid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen KOBİ’lerimizin makina yatırımlarını destekleyeceğiz. Halka açık en büyük leasing şirketi olarak üreticilerimizin, reel sektörümüzün, KOBİ’lerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu