TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Hızlı teslimat sektöründe Packupp, global yapılanmalarıyla büyümesini sürdürecek

Türkiye’deki girişim ekosisteminin en hızlı büyüyen şirketlerinden olan PackUpp, bu trendi hızlı teslimatta çığır açıcı yenliklerle 2022’de de sürdürecek. Global teslimat teknoloji devi olma hedefi doğrultusundaki istikrarlı duruşunu da koruyan PackUpp, yabancı yatırım ve operasyonel faaliyetler için Avrupa ve Amerika'ya yöneldi.PackUpp kurumsal firmalarla e-ticaret sitelerine, SonrakiGün ve Aynı-Gün hızlı teslimat hizmetlerini sunan yeni nesil bir teknoloji şirketi. Ortağı Rıdvan Göçemen ile lojistik teknolojileri alanında paket teslimatına özel tamamen kendi şirketlerine ait bir yazılım geliştirerek, yeni nesil teslimat teknolojileri, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti odaklı bir iş modelini hayata geçirdiklerini belirten PackUpp Kurucu Ortağı ve CEO’su Semih Emre Özcan ile konuştuk.
 
EZBER BOZUYOR
 
Ürün ve çözümlerinizle nasıl bir sektörel konuma sahipsiniz?
 
PackUpp’ın gücü tamamen kendisine ait yazılımdan ve operasyonel başarısından geliyor. Müşterilerin değişen kriterlerini öngörerek, kargo ve kurye sektöründe ezberleri bozarak sektörü standart teslimat hizmetinin ötesine taşıyoruz.
 
Dijital dönüşümün bir parçası olmaktan ziyade öncüsüyüz. Benzersiz teknolojimizle 2 tekerlekli scooter ve motosikletten 4 tekerlekli minivan, panelvan ve daha geniş kamyonet, kamyon, tır gibi araçlarla sahada olabiliyoruz.
 
Alıcıların anlık paket takibini sağlayan “Haritadan Canlı İzleme”, evde olmadıklarında farklı bir kişi ve adrese teslimatını tek tıkla değiştirebildiği “Komşuma Bırak” ve aldığı teslimat hizmetini değerlendirmek istediğinde “Puanlama ve Yorum Yapma” gibi özelliklerimizle de müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik hizmeti yüzde 100 dijital altyapımızla gerçekleştiriyoruz.
 
Yükselen e-ticaret ekosistemine yönelik projeleriniz nelerdir?
 
Pandeminin etkisiyle e-ticarete bağlı olarak hızlı teslimat sektöründe de büyümeler katlandı. Online alışverişle teslimat daha da önem kazandı. 2021’i 400 milyar liralık bir rekorla kapatan e-ticaret sektöründe 2022’de yüzde 40 büyüme ile 560 milyar TL hedefleniyor.
 
E-ticaret hızla yükselirken, “E-ticarette Hızlı Teslimat” sürdürülebilir müşteri sadakati için bir tercih değil, zorunluluk.
 
GLOBAL TESLİMAT TEKNOLOJİ DEVİ OLMA HEDEFİ
 
2022 hedeflerinizi aktarır mısınız?
 
2019’da kurduğumuz PackUpp’la 1,5 yılda 3 yatırım turu tamamladık. 2020’de 8 ayda 8 kat değerleme ile 2 yatırım alarak lojistik teknolojilerinde büyük bir ilgi çektik. 2021’de ise girişim ekosisteminde en hızlı büyüyen şirketlerden biri olarak iş hacmi mizdeki artış yüzde bin 300’ü aştı. Aralık ayında kapattığımız 3. yatırım turunda da şirket değerlemesini 50 milyon dolara çıkardık.
 
2022’de de lokal pazarda büyüme ve sektöre yenilikler getirerek Türkiye’de perakende, online süpermarket ve yemek siparişlerinde hızlı teslimatta pazar payımızı büyütmeye devam etmek istiyoruz. En büyük hedeflerimizden biri de PackUpp’ı global teslimat teknoloji devi yapmak. Yakın dönemde e-ticaret hızlı teslimatında ilk olacak yenilikleri sunmanın gururunu yaşayacağız.
 
E-ticarette perakende teslimatında çığır açacak, süpermarket ve yemek teslimatında katma değer yaratacak 5’ten fazla proje üzerinde çalışıyoruz. Hepsi de Türkiye’ye ve hızlı teslimat sektörüne yenilik getirecek ve çok yakında duyuracağız.
 
ROTASINI AVRUPA VE AMERİKA’YA ÇEVİRDİ
 
Yurt dışında faaliyetleriniz var mı? Hangi pazarlara açılacaksınız?
 
Türkiye’de 2021 sonunda tamamladığımız üçüncü yatırım turundan sonra 2022’de rotamızı yatırım ve operasyonel tarafında Avrupa ve Amerika pazarlarına çevirdik. Yabancı yatırım tarafında çok sayıda Avrupa ve Amerika fonuyla görüşürken, buralarda operasyonel yapılanmalarımızı başlatıyoruz.
 
Hızlı teslimat ve lojistik teknolojilerinde Türkiye’nin güçlü konumu Asya ve Orta Doğu’dan fonların da PackUpp’a ilgisini artırıyor.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu