TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Gıda sektörü "Borsa Meydanı"nda

Gıda sektöründe tedarik zinciri, üretim, doğru bilinen yanlışlar, sektör beklentileri, e-ihracat, markalaşma ile alt sektörlerin güncel durumları, sorunları ve hedefleri gibi konular "Borsa Meydanı"nda tespit edilerek ortak akılla oluşturulacak çözüm önerileri kamuoyu ile paylaşılacak. İlk olarak hububat ve bakliyat alt sektörü ele alınacak.


 
İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) gıda sektörü için yapılacak en kapsamlı kamuoyu bilgilendirme toplantılarının startını veriyor.
 
 "Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor" etkinliği ile gıda sektörü için yapılacak en kapsamlı kamuoyu bilgilendirme toplantılarını başlatan İSTİB, ulusal bilgi paylaşımı ve ortak akıl üretmenin ilk adımını atacak.
 
İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, ilk toplantının 20 Ocak'ta yapılacağını söyledi.
 
"Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor" projesi ile iş dünyasının beklenti ve önerilerinin yetkililer ve kamuoyu ile buluşturulacağını belirten Ali Kopuz, "Gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirmeyi hedefleyen proje ile ulusal bilgi paylaşımına hazırlanıyoruz. Bu toplantılar sektörlerin sesi olacak." şeklinde konuştu.
 
Kopuz, Türkiye’nin önemli gıda markalarının İSTİB bünyesinde olduğunu vurguladı. Etkinlikte alt sektörlerin güncel durumları, tedarik zinciri, üretim, doğru bilinen yanlışlar, sektör beklentileri, e-ihracat, markalaşma gibi konularda bilgi paylaşımı yapılacağını ifade eden  Kopuz, "Hedefimiz, sorunlarımızı tespit ederek ortak akılla oluşturacağımız çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşmak." dedi.
 
HUBUBAT VE BAKLİYAT SEKTÖRÜ ELE ALINACAK
 
"Borsa Meydanında Sektörler Konuşuyor" etkinliği İSTİB Akademi ile Güvenilir Ürün Platformunun iş birliğiyle gerçekleştirilecek. Salgınla birlikte daha güvenilir bir yaşam için ilk olarak İSTİB Akademi ile çalışma başlatan Güvenilir Ürün Platformu konuyla ilgili 15 bin kişiye ulaşmıştı.
 
Aylık yapılması planlanan toplantıların ilki 20 Ocak 2022 perşembe günü saat 14.00'de gerçekleştirilecek. İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz’un açılışını yapacağı etkinliğin moderasyonunu ise Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak üstlenecek.
 
Hububat ve bakliyat sektörünün ele alınacağı ilk toplantının konuşmacıları arasında Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Reis Bakliyat Yönetimi Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Başkanı Gülfem Eren, İSTİB 1. Hububat Ticareti Komite Başkan Yardımcısı Hüseyin Bekçi, İSTİB 2. Hububat Mamulleri ve Yem Ticareti Komitesi Meclis Üyesi Şemsettin Memiş ve İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 3. Bakliyat Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Hakkı İsmet Aral yer alıyor.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor