TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Garanti BBVA’nın, sürdürülebilir finans çalışmaları G20 Zirvesinde

Portföylerini iklim senaryosu analiz aracı Paris Uyumlu Sermaye Geçişi Değerlendirmesi (PACTA) ile uyumlu hale getirdiklerini ifade eden Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcı Ebru Dildar Edin, “Sadece finansman desteği sağlayarak değil, bu geçiş sürecinde danışmanlık hizmetlerimizi de müşterilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.Garanti BBVA, bu yıl Endonezya’da düzenlenecek olan G20 Zirvesi kapsamında yıl boyunca planlanan tematik alt çalışma grubu toplantılarından G20 Sürdürülebilir Finans Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.
 
Toplantıda yeşil ve sürdürülebilir finans piyasasının son yıllarda hızlı büyümesi, kamu ve özel sektör iş birliği ve net sıfır hedeflerinin özel sektör tarafındaki aksiyonları ele alındı.
 
Ayrıca, iklim değişikliğine dirençli bir ekonomiye geçişi desteklemek için finansmanı artırmada özel sektör deneyiminden nasıl yararlanılabileceği ile düzenli, adil ve uygun fiyatlı bir ortamı teşvik edecek mekanizmalar değerlendirildi.
 
G20 Sürdürülebilir Finans Çalışma Grubu Yuvarlak Masa Toplantısı'nda Türkiye'yi temsil eden Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin de, Dönüşüm Finansmanı için Çerçeve Geliştirme panelinde Garanti BBVA’nın sürdürülebilir finans çalışmalarını uluslararası karar vericilere iyi örnek olarak aktardı.
 
Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcı Ebru Dildar Edin, Garanti BBVA olarak, müşterilerinin sürdürülebilir dönüşüm yolculuğuna yardımcı olmak için kendilerini geliştirmeye odaklanarak birçok yenilikçi ve öncü uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi.
 
Türkiye’den Net Zero Banking Alliance’a katılan ilk banka olarak taahhütlerini hayata geçirmek için, portföylerini iklim senaryosu analiz aracı Paris Uyumlu Sermaye Geçişi Değerlendirmesi (PACTA) ile uyumlu hale getirdiklerini ifade eden Ebru Dildar Edin, şunları dile getirdi:
 
"Bu kapsamda portföyümüzün karbon yoğun sektörler riskini yönetmek amacıyla, kıyaslama senaryolarını, mevcut durum ölçümlerini ve 2030 yılına kadar karbondan arındırma hedefini kullanarak, enerji, otomotiv, demir-çelik ve çimento için sektörlere özel eşikler belirleyeceğiz. Sürdürülebilir finans ürünlerimizi ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirmek ve geliştirmek üzere Türkiye’nin risk ve fırsatlarını, Yenilenebilir Enerji Potansiyeli, Enerji Verimliliği, Elektrikli Araçlar, AB Yeşil Mutabakat Uyumu, Döngüsel Ekonomi, Sosyal Kapsayıcılık ve Tarım olarak kategorize ettik.“
 
AB Yeşil Mutabakat sürecinde Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması önerisine göre, kısa vadede en büyük etkinin alüminyum, demir-çelik, çimento gibi enerji yoğun sektörler üzerinde olacağına işaret eden Edin, şöyle devam etti:
 
“Türkiye, küresel değer zincirlerinde bu sektörler için önemli bir üretim üssü. Ticareti düzenleyen bu yeşil geçiş sürecinde, başta KOBİ’ler olmak üzere, müşterilerimizin kapsamlı bir desteğe ihtiyacı olduğunun bilincindeyiz ve KOBİ’lerin düşük karbonlu enerjiye geçişini desteklemek için özel ürünler geliştirdik. Sadece finansman desteği sağlayarak değil, bu geçiş sürecinde danışmanlık hizmetlerimizi de müşterilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için de yenilikçi ve kapsayıcı sürdürülebilir finans ürünleri oluşturmaya, yenilenebilir enerji finansmanını teşvik etmeye ve yakın gelecekte sürdürülebilirlikle bağlantılı krediler gibi, herkes için geçerli finansman mekanizmalarını uygulamaya devam edeceğiz."
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu
Şişecam yatırım ve büyümede hız kesmiyor