TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm

Kendi ürünü olan yapay zeka tabanlı Simülatörlü Kredi Sorgulama (SKS) ile 2021’de sürdürülebilir kredilendirme hizmeti sağlayan Hiperaktif Kredi, sektörünün en hızlı büyüyen fintech markası oldu. 2022’de yeni nesil robot danışmanları kullanmaya başlayacak olan Hiperaktif, Akıllıkredibasvurusu.com’u da hayata geçiriyor.Hiperaktif Kredi, hem bireysel hem ticari kullanıcılara akıllı kredi çözümleri sunan bir finans ve teknoloji şirketi. Kullanıcıların kredi verilerini analiz ederek kredi risk yönetim hizmeti sunan Hiperaktif Kredi, bunun için yapay zeka teknolojisi ve çeşitli dijital araçlardan yararlanıyor. Böylece kullanıcıların daha isabetli kredi başvurusu yapmasını sağlarken, yanlış başvuruların da önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Hiperaktif Kredi Danışmanlık CEO’su Alper Özata, ”Finans teknolojileri hayatın birçok noktasını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için gelişmektedir. Yapay zeka ise bu noktada kredi başvurularına inovatif çözümler getiriyor. Bu çözümler kullanıcıları daha iyi anlamayı ve bu sayede hata riskini azaltmayı amaçlamaktadır. Kullandığımız yapay zeka temelli Simülatörlü Kredi Sorgulama (SKS) sistemimiz ile anlık çözümler üreterek kullanıcılarımıza 7/24 hizmet vermekte ve onları daha iyi anlayarak bireysel ve ticari akıllı kredi çözümleri sunmaktayız.” diye konuştu. Alper Özata sözlerine sorularımız yanıtlayarak devam etti.
 
SKS İLE ÇOK YÖNLÜ ÇÖZÜM
 
Sektörünüzde markanızı nerede konumlandırıyorsunuz? Güçlü yanlarınız nelerdir?
 
Biz akıllı kredi çözümleri sunan ve bunu yapay zeka, makina öğrenimi, Çok kısa sürede önemli verileri işleyerek, müşteri tarafında optimum faydayı elde etmeyi başardık. Bu sayede müşteri memnuniyetinde tüm sektörler arasında üst sıralarda yer aldık ve 2021 yılının en hızlı büyüyen finans teknolojileri markalarından bir tanesi olduk. Geliştirdiğimiz finansal teknolojilerle müşterilerimizin finansal okur yazarlık noktasında harekete geçmesini ve daha sağlıklı kararlar alabilmesini sağladık.
 
FİNANSAL ERİŞİMDE STRESİ AZALTIYOR
 
Geliştirdiğiniz yapay zekâ simülatörlü kredi sorgulama sistemiyle neler olacak, ne gibi kolaylıklar sağlayacak?
 
Hayatın pek çok noktasında finansal krizlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Böylesi krizlerde üstesinden gelinmesi güç psikolojik durumlar oluşabiliyor. Bu toplumsal hayatın bir gerçeği gibi gözükse de bu şekilde sürmemeli. SKS bu noktada devreye girerek, hem kredi kullanamayan kullanıcılarımızın yeniden finansal erişime ulaşmalarını sağlamakta hem de iyi bir kredi profiline sahip kullanıcıların daha kötüye gitmelerini engellemekte. Fiziksel kredi başvuruları çok fazla zaman kaybı yaratmakta ve alınan ret cevapları kullanıcılar üzerinde kötü bir etki oluşturabilmekte. SKS tüm bu zaman kaybı ve kaygı gibi olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Daha kişiselleştirilmiş raporlarla basit görevlerin otomasyonu, karmaşık süreçleri basit hale getirerek zaman alan tüm süreçlere düzen getirmektedir.
 
400 BİN KİŞİNİN RİSK DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTI
 
Markanız ve sektörünüz açısından 2021 yılını sizden dinleyebilir miyiz?
 
SKS ile 2021’de kural bazlı hibrit versiyondan daha çok kendini güncelleyen yapay zeka tabanlı bir araca dönüştük. Tüm işlemlerimizi milisaniyede yapabilecek alt yapıya geçtik. Geniş kullanıcı kitlemiz, kredi danışmanlıklarına bütün mecralardan erişim sağladı ve 2021 yılında sürdürülebilir kredilendirmeyi sağladık. Simülatörlü Kredi Sorgulama’da alternatif veri uygulamasına geçerek farklı bir sosyal kredi puanı çıkardık. Kullanıcılarımızın tüm risk değerlendirmelerini sosyal skoru üzerinden sağlarken sadece 2021’de 400 bin müşterimizin risk değerlendirmesini yaparak sisteme kazandırdık. Bu sayede müşteri memnuniyeti ve kalite sıralamalarında birinci sıraya seçildik. Sektörümüzde en hızlı büyüyen fintech markası olduk. 28 ay önce 2 kişi başladığımız Hiperaktif Kredi yolculuğumuzda şimdi 80 kişiyiz. 2021’in son günlerinde Akıllıkredibasvurusu.com’u hayata geçirerek yılı tamamlamayı planlıyoruz. 2021’de gece gündüz çalışan bir sistem ve insan kaynağıyla ekosisteme önemli katma değer sağladık. 2022’ye de hiç olmadığımız kadar hazırız. 
 
YENİ NESİL ROBOT DANIŞMANLAR KULLANILACAK
 
2022'de sektörünüzle ilgili öngörüleriniz neler? Hiperaktif Kredi’nin 2022 stratejilerinde ve ajandasında neler var?
 
Finans teknolojileri alanı 2022’de Türkiye’de ve dünyada dijital teknolojilere yapılacak yatırımlarla şekillenecektir. Ülkemizde yapılan yatırımlar tabii ki Amerika, İngiltere, Çin ve diğer ülkelere kıyasla çok daha az. Bu sebeple bu ekosistemdeki birçok yatırım ilgisizlikten ve anlaşılamamaktan yurt dışına çıkmakta. Yurt dışına giden bu göçü asgari seviyeye çekmek oldukça önemli. Ülke olarak bu ekosistemden uzak durmak büyük riskler barındırabilir. Teknoloji varsa engeller ortadan kalkacaktır. Bu noktada 2022 yılı Hiperaktif Kredi için yeni nesil robot danışmanların kullanılmaya başlanacağı bir yıl olacaktır. Bir bebeğin yeni tanıştığı dünyayı algılama usulüne benzeyen bir model geliştirdik. Kullanıcılarımıza farklı deneyimler yaşatacağımız birçok teknolojiyi şirket olarak kodlamaya devam ediyoruz. Şirketin yöneticisi olarak ben, gelecek neslimiz için finansal sağlığı ön planda tutarak, yeni yılda ülkemizin finans teknolojilerine önem vereceğini düşünüyorum. Hiperaktif Kredi’nin ajandası da buradan hareketle kullanıcıların finansal sağlığına daha fazla dikkat edecek şekilde gelişecek diyebilirim.
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
Ülker uluslararası ESG başarısını yukarı taşıdı
Makine ihracatçılarının 2022 beklentileri yüksek