TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Doğuş Teknoloji insan odaklı çalışma kültürüyle teknolojik gelişime katkı sunuyor

Yüzde 40 kadın, yüzde 60 erkek çalışan dağılımı C level yönetim kademesinde eşitlenen Doğuş Teknoloji, sürdürülebilirlik inisiyatifi toplumsal cinsiyet eşitliği odak alanı kapsamında İş’te Eşit Kadın sertifikası için çalışmalar yürütüyor. İşinin ve çalışma kültürünün merkezine insanı alan şirket, 2022’de yatırım ve büyüme planlıyor.


 
Doğuş Grubu şirketlerini bilgi teknolojileri alanında desteklemek için 2012’de kurulan ve 2018’den beri başka markalara da hizmet veren Doğuş Teknoloji, 450’yi aşkın çalışanıyla iş süreçlerinin otomasyonu, raporlama, güvenlik, yazılım ve bilişim sistemi taleplerinin tasarlanması, geliştirilmesi, kurulması, bakımlarının sağlanması, güncellemelerinin yapılması ve sorunlarının giderilmesi için çalışıyor.
 
2017’de Türkiye’nin sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olan Doğuş Teknoloji’nin İş Çözümleri Genel Müdür Yardımcısı Sermin Küçükyüce sorularımızı yanıtladı.
 
VERİYİ VE KATMA DEĞERİ MERKEZE ALAN ÇÖZÜMLER
 
Sektöre ne tür yatırımlar yapıyorsunuz?
 
Geleceğe Giriş Programı’mız ile 2017’den beri gençlerin mesleki ve kişisel yetkinlik gelişimi ve iş dünyasına kazandırılması için sorumluluk alıyoruz. Kurum içi ve dışından katılımcılara hızlandırma programları düzenleyerek ekosisteme tecrübe aktarımı, nitelikli iş geliştirme ve network erişimi  sunuyoruz.
 
Veriyi ve katma değeri merkeze alan kurumsal ürün ve çözümlerimizle müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın dijital yolculuklarına eşlik ediyoruz. Yerel ve global pazarda ölçeklenebilen ürünler geliştirip, bulut tabanlı hizmetlere yoğunlaşıyoruz.
 
Siber güvenlikten veri analitiğine, altyapı çözümlerinden yazılım geliştirmehizmetlerine uzanan geniş bir alanda sunduğumuz ürün ve hizmetlerle, vizyon ve hizalanma anlamında teknoloji sektöründe öncü kuruluşlar arasındayız.
 
İNSAN ODAKLI ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ
 
Çalışanlar için nasıl bir teknolojik şirket kültürü inşa ediyorsunuz?
 
İşimizin ve çalışma kültürümüzün odağında insan var. Çalışma arkadaşlarımızı dinlemek, ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda uygulamalarımızı şekillendirip geliştirmek, tutkularının peşinden gidebilecekleri, fikirlerini özgürce paylaşabilecekleri ve sürekli gelişimlerini destekleyen alanları yaratmak için gereken esnekliği sağlamak kültürümüzün temeli.
 
Kadınların liderlik rollerinde temsilinde ne noktadasınız?
 
Yüzde 40 kadın, yüzde 60 erkek çalışan oranıyla sektöre göre iyi bir orana sahibiz. C Level yönetim kadememizde eşit bir oran var. Bu oranları her seviyede dengelemek amacıyla Sürdürülebilirlik inisiyatifi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği odak alanı kapsamında bir süredir İş’te Eşit Kadın sertifikası için çalışmalar yürütüyoruz.
 
Önceliğimiz, yönetsel kararlarda çalışanlarımızın unvan ve departman bazında cinsiyet oranlarını gözeterek, her alanda gerekli iyileştirme aksiyonlarını planlamak, var olanları ise sürdürmek. Özellikle sistem altyapı gibi departmanlardaki başvurularda kadın-erkek sayısında eşitliği olabildiğince sağlamaya çalışıyoruz.

“KADIN LİDERLER, GELECEK ÜZERİNDE SÖZ SAHİBİ OLDUKLARININ FARKINA VARMALI
 
Sektörde liderliğe giden yolda kadınlar kendilerini nasıl ön plana çıkarabilirler?
 
Teknoloji dünyasındaki kadın liderler gelecekle ilgili söz sahibi olduklarının fark etmeli. Kadın liderlere tavsiyem; önyargıların sizi durdurmasına izin vermeyin.  Kariyerinizle ilgili siz cinsiyet bağımsız düşünün. Zorluklara karşı kararlı ve dirençli olun. Ve mutlaka başka kadınların gelişiminin de parçası olun; onlara mentorluk yapın, deneyimlerinizi aktarın.
 
2022 yılı hedefleriniz nasıl?
 
2022’de kurum içi kuluçka süreçlerimizden çıkan yeni ürün ve servislerimizi pazara sunarken, yurt dışında iş geliştirme faaliyetlerimiz hız kazanacak. Yatırım ve büyüme odağımız güçlü olacak.
Sayısal Manyetik Pusula yerlileştirilmesini tamamlayan Türkiye seri üretime hazır
Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu belli oldu
Yerli sınai mülkiyet başvuruları yılın ilk yarısında 126 bin 700’ü aştı
Türkiye geçen yıl AR-GE faaliyetleri için 20,25 milyar lira harcadı
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 74,76 seviyesine indi
Assan Panel’den inovatif yeni ürün
OSB ve EB'lerin doğal gaz iletim yatırımlarını BOTAŞ yapacak
Pay senedi varlıklarına yerli yatırımcı ilgisinde artış
Togg’un, "Konsept Akıllı Cihazı" Zorlu Center'da sergileniyor
Dış ticaret açığında yüzde 184,5 artış
Otokoç Otomotiv’den metaverse yatırımı
Türkiye, oyun sektörü yatırımlarında Avrupa birincisi
Yarından itibaren gelecek yılın kaynaklarını tüketeceğiz
KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandıracak proje
Eczacıbaşı sürdürülebilirlik performansını paylaştı
Kanatlı ürün ihracında büyük potansiyel barındıran Çin’e yüksek satış
Ticaretin kalbi MÜSİAD EXPO 2022 ile İstanbul’da atacak
Türkiye'nin 5G yolculuğunun ilk durağı İstanbul Havalimanı
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puan yükseltti
Dünya piyasalarında Fed bekleyişi
Hizmet Üretici Fiyat Endeksindeki yıllık artış yüzde 91’i aştı
İSO Türkiye İmalat PMI temmuzda 47’nin altına geriledi
Turkcell Superonline ve Equinix iş birliği
QUA Granite Azerbaycan’da
DenizBank'tan tarım ve yenilenebilir enerji için kaynak