TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies

Dış finansmana ihtiyaç duymadan her yerde konumlanabilecek hale gelen Infinidium, know how’ını yeterli ve sürdürülebilir gördüğü için yurt dışında büyüme kararı aldı. Türkiye’deki üretim ve yatırımlarını da sürdüren şirketin, enerji ve enerji yan ihtiyaçları sektöründe, ihracata yönelik fabrikası, 6 ay içinde tam kapasiteyle çalışacak.


  
Infinidium Technologies ticaretin ve kentlerin değişken dinamiğini doğru tespit edip, müşteri ihtiyaçlarına uygun sürdürülebilir ve geleceği belirleyen ürünler geliştiren bir marka. Yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan Infinidium’un IoT projelerini, akıllı şehir çözümlerini ve yazılım alanındaki başarılarını şirketin CEO’su Berk Ündeğer anlattı.
 
Infinidium Teknoloji’yi ne zaman kurdunuz? Bugüne nasıl geldiniz?
 
UPS Türkiye’ye babam Mehmet Haluk Ündeğer’in fikir önderliğinde, münhasır olarak karakutu ve yönetim cihazları tasarlanmasıyla başlayan kurumsal hikayemiz, 2015’de yönetiminde benim yer aldığım bir aşamaya evrildi. Büyük çaplı Ar-Ge yatırımları yaptık. Karakutu ve onun yönetim paneli dışında da cihazlar tasarladık. Makine haberleşmelerinde expertizimizi araçlardan onun benzeri ve türevlerine de yayarken, kara araçlarıyla sınırlı kalmadık ve iş makinalarına da uygulamalara başladık. Bilgisayarlar, network switch ve farklı elektronik tasarımlar oluşturduk. Yazılım departmanımızı büyüttük. İstanbul'da toplu taşımada tekerli araç ulaşım altyapısının neredeyse tamamında imzamız var. Infinidium, oluşturduğumuz Yazılım, Akıllı Şehirler, Ar-Ge ve Elektronik (Donanım), Saha ve Bakım operasyonlarının çatı şirketi gibi. Agile yönetim anlayışıyla çalıştığımız 600 kişilik bir ekibimiz var.
 
GLOBAL MARKALARIN YOLUNDA
 
Teknoloji projeleriniz ve diğer ürünlerinizden bahseder misiniz?
 
Geniş çaplı bir teknoloji şirketiyiz. Endüstriyel bilgisayar, elektronik kart, karakutu, enerji sayaçları tasarlayıp üretirken, ERP yazılımları, Head–End sistemleri, devasa yönetim yazılımları gibi projeleri yürütmekteyiz. Şehircilik ve mühendislik hizmetlerinde proje mühendisliği, entegratörlük gibi görevleri de yürütmekteyiz. Yurt içi ve yurt dışında hatırı sayılır sayı ve büyüklükte müşterilerimize SLA, outsource yazılım hizmeti, ürün tasarımı, zayıf akım projeleri yönetim ve mühendisliği gibi hizmetler veriyoruz. Genel yaklaşımımız ve bu agresif büyüme şeklimiz Siemens gibi, Samsung gibi mühendislik firması haline gelmek için.
 
Yurt dışı ayağınız var mı?
Türki coğrafyalarda işlerimiz var. Yazılımda da en az karakutu kadar büyük projelerimiz ve ulaşım dışında işlerimiz var. Bağdat Amerikan Üniversitesi’nin ulaşım altyapısını donanım ve yazılım olarak biz yapıyoruz. Türk Cumhuriyetleri ile üst coğrafyamızda parlamento binası, zayıf akım projesi, hastane projelerini gerçekleştiriyoruz. İngiltere ile süren projelerimiz var. 2022 itibarıyla genişleme projemizde Avrupa ve Amerika da olacak.
 
2021 nasıl geçti, 2022 hedefleriniz neler?
 
2021’in yüzde 70’i yurt içi, yüzde 30’u yurt dışı faaliyetleriyle geçti. Pandemi tedarik zincirimizi etkiledi. Bu sorunların 2022’ye taşınmamasını diliyoruz. Dış finansmana ihtiyaç duymadan kendimizi her yerde konumlandırabiliriz. Know how’ımızı yeterli ve sürdürülebilir gördüğümüz için yurt dışında büyüme kararını aldık. Türkiye’deki üretim ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Enerji ve enerji yan ihtiyaçları sektöründe İstanbul ve çevresinde buradan ihracata yönelik bir fabrika kuruyoruz ve 6 ay içinde tam kapasite çalışacak. Akıllı şehirler güvenlik departmanımız yüksek cirolu işler yapıyor ve yurt dışındaki işlerimizin çoğunu gerçekleştiriyor. Gaz ve su sayaçları gibi farklı sistemleri de tasarlıyoruz.
Sayısal Manyetik Pusula yerlileştirilmesini tamamlayan Türkiye seri üretime hazır
Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu belli oldu
Yerli sınai mülkiyet başvuruları yılın ilk yarısında 126 bin 700’ü aştı
Türkiye geçen yıl AR-GE faaliyetleri için 20,25 milyar lira harcadı
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 74,76 seviyesine indi
Assan Panel’den inovatif yeni ürün
OSB ve EB'lerin doğal gaz iletim yatırımlarını BOTAŞ yapacak
Pay senedi varlıklarına yerli yatırımcı ilgisinde artış
Togg’un, "Konsept Akıllı Cihazı" Zorlu Center'da sergileniyor
Dış ticaret açığında yüzde 184,5 artış
Otokoç Otomotiv’den metaverse yatırımı
Türkiye, oyun sektörü yatırımlarında Avrupa birincisi
Yarından itibaren gelecek yılın kaynaklarını tüketeceğiz
KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandıracak proje
Eczacıbaşı sürdürülebilirlik performansını paylaştı
Kanatlı ürün ihracında büyük potansiyel barındıran Çin’e yüksek satış
Ticaretin kalbi MÜSİAD EXPO 2022 ile İstanbul’da atacak
Türkiye'nin 5G yolculuğunun ilk durağı İstanbul Havalimanı
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puan yükseltti
Dünya piyasalarında Fed bekleyişi
Hizmet Üretici Fiyat Endeksindeki yıllık artış yüzde 91’i aştı
İSO Türkiye İmalat PMI temmuzda 47’nin altına geriledi
Turkcell Superonline ve Equinix iş birliği
QUA Granite Azerbaycan’da
DenizBank'tan tarım ve yenilenebilir enerji için kaynak