TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies

Dış finansmana ihtiyaç duymadan her yerde konumlanabilecek hale gelen Infinidium, know how’ını yeterli ve sürdürülebilir gördüğü için yurt dışında büyüme kararı aldı. Türkiye’deki üretim ve yatırımlarını da sürdüren şirketin, enerji ve enerji yan ihtiyaçları sektöründe, ihracata yönelik fabrikası, 6 ay içinde tam kapasiteyle çalışacak.


  
Infinidium Technologies ticaretin ve kentlerin değişken dinamiğini doğru tespit edip, müşteri ihtiyaçlarına uygun sürdürülebilir ve geleceği belirleyen ürünler geliştiren bir marka. Yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan Infinidium’un IoT projelerini, akıllı şehir çözümlerini ve yazılım alanındaki başarılarını şirketin CEO’su Berk Ündeğer anlattı.
 
Infinidium Teknoloji’yi ne zaman kurdunuz? Bugüne nasıl geldiniz?
 
UPS Türkiye’ye babam Mehmet Haluk Ündeğer’in fikir önderliğinde, münhasır olarak karakutu ve yönetim cihazları tasarlanmasıyla başlayan kurumsal hikayemiz, 2015’de yönetiminde benim yer aldığım bir aşamaya evrildi. Büyük çaplı Ar-Ge yatırımları yaptık. Karakutu ve onun yönetim paneli dışında da cihazlar tasarladık. Makine haberleşmelerinde expertizimizi araçlardan onun benzeri ve türevlerine de yayarken, kara araçlarıyla sınırlı kalmadık ve iş makinalarına da uygulamalara başladık. Bilgisayarlar, network switch ve farklı elektronik tasarımlar oluşturduk. Yazılım departmanımızı büyüttük. İstanbul'da toplu taşımada tekerli araç ulaşım altyapısının neredeyse tamamında imzamız var. Infinidium, oluşturduğumuz Yazılım, Akıllı Şehirler, Ar-Ge ve Elektronik (Donanım), Saha ve Bakım operasyonlarının çatı şirketi gibi. Agile yönetim anlayışıyla çalıştığımız 600 kişilik bir ekibimiz var.
 
GLOBAL MARKALARIN YOLUNDA
 
Teknoloji projeleriniz ve diğer ürünlerinizden bahseder misiniz?
 
Geniş çaplı bir teknoloji şirketiyiz. Endüstriyel bilgisayar, elektronik kart, karakutu, enerji sayaçları tasarlayıp üretirken, ERP yazılımları, Head–End sistemleri, devasa yönetim yazılımları gibi projeleri yürütmekteyiz. Şehircilik ve mühendislik hizmetlerinde proje mühendisliği, entegratörlük gibi görevleri de yürütmekteyiz. Yurt içi ve yurt dışında hatırı sayılır sayı ve büyüklükte müşterilerimize SLA, outsource yazılım hizmeti, ürün tasarımı, zayıf akım projeleri yönetim ve mühendisliği gibi hizmetler veriyoruz. Genel yaklaşımımız ve bu agresif büyüme şeklimiz Siemens gibi, Samsung gibi mühendislik firması haline gelmek için.
 
Yurt dışı ayağınız var mı?
Türki coğrafyalarda işlerimiz var. Yazılımda da en az karakutu kadar büyük projelerimiz ve ulaşım dışında işlerimiz var. Bağdat Amerikan Üniversitesi’nin ulaşım altyapısını donanım ve yazılım olarak biz yapıyoruz. Türk Cumhuriyetleri ile üst coğrafyamızda parlamento binası, zayıf akım projesi, hastane projelerini gerçekleştiriyoruz. İngiltere ile süren projelerimiz var. 2022 itibarıyla genişleme projemizde Avrupa ve Amerika da olacak.
 
2021 nasıl geçti, 2022 hedefleriniz neler?
 
2021’in yüzde 70’i yurt içi, yüzde 30’u yurt dışı faaliyetleriyle geçti. Pandemi tedarik zincirimizi etkiledi. Bu sorunların 2022’ye taşınmamasını diliyoruz. Dış finansmana ihtiyaç duymadan kendimizi her yerde konumlandırabiliriz. Know how’ımızı yeterli ve sürdürülebilir gördüğümüz için yurt dışında büyüme kararını aldık. Türkiye’deki üretim ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Enerji ve enerji yan ihtiyaçları sektöründe İstanbul ve çevresinde buradan ihracata yönelik bir fabrika kuruyoruz ve 6 ay içinde tam kapasite çalışacak. Akıllı şehirler güvenlik departmanımız yüksek cirolu işler yapıyor ve yurt dışındaki işlerimizin çoğunu gerçekleştiriyor. Gaz ve su sayaçları gibi farklı sistemleri de tasarlıyoruz.
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
Makine ihracatçılarının 2022 beklentileri yüksek
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
HSBC Türkiye dış ticaret işlemlerine dijital hız kazandırdı