TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Bulutistan global marka olma hedefiyle büyümesini sürdürüyor

Bulutistan 2022’de Türk Cumhuriyetleri, İngiltere ve Almanya pazarında yerli veri merkezlerinde yatırım planlarını realize edecek. Sahip olduğu yıllık ortalama yüzde 150 büyüme trendini devam ettirmeyi amaçlayan Bulutistan, orta ve uzun vadede yurt dışında adı geçen büyük bulut servis sağlayıcıları arasında yerini almayı hedefliyor.Türkiye’nin ilk ve tek bulut entegratörü olarak müşterilerine özel çözüm modelleri geliştiren Bulutistan, regülasyonlara uyumlu yerel veri merkezlerinden sunduğu yenilikçi bilişim servisleriyle hem ulusal hem de uluslararası çapta en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden biri. Yüzde 100 yerli sermaye ve insan kaynağı ile kurulan Bulutistan’ın Pazarlama Direktörü Süheyl Altıntaş ile konuştuk.
 
Bulutistan nasıl bir şirket? Sektörel konumu, ürün ve hizmetleri nasıl?
 
Bulutistan, 2015’te kurulmuş ve 7 sene içinde sektörde önemli bir oyuncu haline gelmiş lokal bir bulut servis sağlayıcıdır. Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş olan firmamız 2020 yılında Akportföy tarafından değerlemeye tabi tutulmuş ve yatırım almıştır. Şirketin yüzde 25’i Akportföy payı, geri kalanı ise yüzde 37,5’lik paylar şeklinde Begim Başlıgil ve Orçun Özalp’ indir.

Sektörel olarak finans ve enerji dışında (regülatif sınırlamalar sebebiyle) tüm diğer sektörlerde proje ve müşteri referansları bulunan Bulutistan, en büyük 500 kurumsal firmanın 2/3’ üne hizmet vermektedir. Bulut teknolojilerinin IaaS ve PaaS katmanında core işi olan firma, toplamda 35 aşkın ürün ve hizmet ile servis vermektedir. Kendi veri merkezi olmayan ancak önemli veri merkezlerinde kendi donanım alt yapısı ile büyümeye devam etmektedir. Şu an Euqinix Dudullu, Premiertürk Flat Ofis, Ankara KKB, Esenyurt TT ve İzmir VDF veri merkezlerinde kendi sunucu ve bulut mimarisi ile yatırımlarını büyütmektedir.
 
AÇIK KAYNAK KOD TEKNOLOJILERINE YATIRIM
 
Rakiplerinizden ayrışan özellikleriniz neler?
 
Bulutitan’ın başlıca rakiplerine baktığımızda, AWS, Azur, Google Cloud, IBM gibi yurtdışı bulut servis sağlayıcılarının yanında lokalde KoçSistem ve Trcell olarak sıralanabilir.
 
Bilişim ekosistemi ve ekonomik büyüme adına güncel projelerinizden söz edebilir misiniz?
 
Özellikle SAP’nin S4HANA ERP ürünü ile sektörü yönlendirmesi ve Bulutistan’ın burada alt yapısını buna uygun şekilde IBM iş birliği ile şekillendirmesi SAP Hana cloud projelerinde Bulutistan‘ı pazar lideri yapmıştır. Bu tarafta SAP kullanan müşterilerin Hana geçişi ile Bulutistan bu alanda Pazar lideri konumunu pekiştirecektir. Dijitalleşme ihtiyacı ve KVKK’nın idari ve teknik regülasyonları verinin lokalde kalmasını istemesi sektörü daha da büyütmeye devam edecektir.

Bulut teknolojilerinin konteyner yapılara evrilmesi ve bu alanda açık kaynak kodlu database yönetim hizmetlerinin gelişmesi önümüzdeki dönemin şekillendirici unsurları olacaktır. Bulutistan bu teknolojilere yatırım yaparak pozisyonunu almış ve gelen talepleri karşılamaya hazır tek bulut operatörü konumundadır.  
 
ODAK NOKTASI YURT DIŞI
 
2022’ye nasıl bir başlangıç yapacaksınız?
 
2022’de SAP Hana projelerinin aynı yoğunlukla süreceği düşünülüyor. Yurt dışı açılımları yılın önemli odak noktası olacak. Türk Cumhuriyetleri, İngiltere ve Almanya pazarında yerli v eri merkezlerinde yatırım planlarının realize olacağı bir yıl olacak.
 
Orta ve uzun vadede büyüme öngörüleriniz nasıl?
 
Türkiye pazarı her yıl yüzde 24-25 büyümesini sürdürecektir. Bulutistan’ın büyümesi ise her yıl pazarın çok üzerinde, yüzde 150 ortalamalarda. Bu büyüme trendinin aynı şekilde sürmesine kesin gözüyle bakılmaktadır. Bulutistan, orta ve uzun vadede yurt dışında adı geçen büyük bulut servis sağlayıcıları arasında yerini alacaktır.       
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
HSBC Türkiye dış ticaret işlemlerine dijital hız kazandırdı
Bulutistan global marka olma hedefiyle büyümesini sürdürüyor