TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

Alışan Lojistik kadınlara sağladığı çok yönlü destekle birlikte büyüyor

Yönetim kurulunun yüzde 75’i kadınlardan oluşan Alışan Lojistik, bu yıl, 2021’de yüzde 45’i aşan büyümenin çok daha fazlasını hedefliyor. Kadınlara desteğini istihdamla sınırlandırmayan Alışan Lojistik, daha kurumsal, daha güçlü, daha dijital ve farklı coğrafyalara knowhow’ını taşıyan bir lojistik servis sağlayıcı olmayı amaçlıyor.


 
Entegre lojistik hizmetleriyle müşteri taleplerini A’dan Z’ye kurgulayan Alışan Lojistik, 36 yıldır ihtiyaca özel katma değeri yüksek çözümler geliştiriyor. 550 adet öz mal araç filosu ve Türkiye’de 50’yi aşkın lokasyonda bin 500 çalışanıyla hizmet veren Alışan Lojistik’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan sorularımızı yanıtladı.
 
>Alışan Lojistik’teki kariyer yolculuğunuzu anlatır mısınız?
 
Lise eğitimimi Saint Benoît Fransız Lisesi’nde tamamlayıp, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Bir süre ABD’de eğitimime devam ettim. İş yaşamına başladığım reklam dünyasındaki yöneticilik tecrübemin ardından 1996’dan beri aile şirketimiz olan Alışan Lojistik’te çalışıyorum.
 
Her kademede görev aldığım Alışan Lojistik’te 2000’li yılların başından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını üstleniyorum.
 
KADINLARA DESTEĞİ İSTİHDAMLA SINIRLI DEĞİL
 
Kadınların istihdamı ve yönetimde temsilinde bulunduğunuz noktayı aktarır mısınız?
 
“Bu iş erkek işidir, kamyoncu mu olacaksın?” şeklinde reaksiyonlar alarak başladığım bu sektörde 26 yıldır çalışıyorum. Kadın-erkek ayrımı yerine; işini iyi yapanla yapmayan, ayrımı daha doğru. Çok stratejik olan lojistikte erkek sektörü kodlamasının dışına çıkılmalı.
 
Toplumun yaklaşık yüzde 50’sinin katılmadığı kritik bir sektörde başarı çok zor; bu nedenle kadınları, yeni mezunları cesaretlendirmeye çalışıyorum. “Women Owned Company” (Kadın Sahipli Şirket) global sertifikası olan şirketimizde son 3 yıldır yüzde 20-23 bandında artan kadın çalışan oranlarının sürdürülebilirliğine önem veriyoruz.
 
Sektörde kadın istihdamında ilklere imza attık, atmayı da sürdürüyoruz. Lojistik sektöründe ilk istif makine operatörü kadın bünyemizde yetişti. Yönetim kurulumuzun da yüzde 75’ini kadınlar oluşturuyor. BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan tek lojistik şirketiyiz. Birlikte Güçlüyüz Platformu’nun da ilk üyelerindeniz. Kadının eğitimine desteğimiz doğrultusunda, Gebze’de Ayşe Sıdıka Alışan İlköğretim Okulu’nu açtık. “Alışan Mutluluk Taşıyor” projemizle Doğu’daki kız çocuklarına destek oluyoruz. VakıfBank Spor Kulübü’ne sponsor olarak sporda da kadını destekliyoruz.
 
Cinsiyet eşitliğinde farkındalık yaratma ve kadın girişimcilerin ürünlerini taşıma noktasında ne tür çalışmalarınız var?
 
Yüzde 8 gibi düşük bir orandaki kadın girişimcilerimize destek için bir KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) üyesi olarak “Kadın için Taşıyoruz” gibi projeleri üretiyoruz ve destekliyoruz. Bu projeyle, özellikle bu zor süreçte kadınların iş hayatına katılımını teşvik etmeyi, yaptıkları ihracata lojistik katkıda bulunmayı; onları,  kendi uzmanlık alanımız el verdiği sürece, bulundukları alanın dışına taşımayı hedefliyoruz. Belki de aralarından ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil edecek, ekonomimizi büyütecek güçlü ihracatçı markalar çıkacak.
 
 
BÜYÜMESI ARTARAK SÜRECEK
 
2022 hedefleriniz nasıl?
 
Türkiye‘nin en büyük 500 Şirketi arasındayız ve 2021’i yüzde 45’i aşan bir büyümeyle bir milyar TL seviyelerinde kapatırken çok daha fazlasını 2022 için hedefledik.
 
Alışan Lojistik’i daha kurumsal, daha güçlü, daha dijital, global ölçekte iş yapıp tanınan, dolayısıyla farklı coğrafyalara know-how’ını taşıyan bir lojistik servis sağlayıcı haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken ülkemize istihdam ve vergi geliri yaratmak da bizim için çok önemli bir motivasyon. 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Nisan ayı ekonomik güven endeksinde gerilem
MNG Kargo sektörde öncü projeleriyle büyümeyi sürdürüyor