TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak

Aklease ile proparco arasında 35 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzalandı. proparco’nun 2021 yılında Türkiye finans sektöründe verdiği tek kredi olan bu anlaşma ile AKLease, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları finanse ederek, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakma hedefine katkıda bulunacak.Türkiye’de sektörünün öncü markalarından biri olan AKLease, leasing süreçlerini üstlendiği enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin sayısını artırmaya yönelik adımlarına bir yenisini daha ekledi.
 
AKLease, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD)’nın özel sektöre bağlı bir iştiraki olan Proparco ile 35 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşması imzaladı. Proparco’nun 2021 yılında Türkiye finans sektöründe verdiği tek krediye yönelik bu anlaşma ile AKLease, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları finanse edecek.
 
Türkiye ekonomisinin kalkınmasında da önemli rol oynayacak anlaşmanın, bu finansmandan yararlanacak şirketlerde dolaylı olarak 11 binden fazla istihdam sağlaması bekleniyor.
 
ENERJİ VERİMLİLİĞİNE DAHA ÇOK DESTEK İMKANI
 
Kredi anlaşması ile ilgili değerlendirme yapan AKLease Genel Müdürü Çetin Düz, “AKLease olarak ülkemiz ve şirketimiz adına böyle önemli bir anlaşmaya imza atmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Bugün özellikle sürdürülebilirlik alanında imzamızı taşıyan başarılarımızla, leasing sektöründe sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu rakamsal olarak da kanıtladık.” dedi.
 
2021 yılında sektörde büyük bir atılım yaparak Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik temalı ürünü olan ECOLease‘i sek ve müşterileriyle tanıştırdıklarına işaret eden Çetin Düz, “Onun devamında Proparco’nun ülkemiz ekonomisi ve şirketimize duyduğu güvenin simgesi olarak bizlere vermiş olduğu kredi ile de bu alandaki çalışmalarımızı bir adım daha öteye taşıyacağız. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları daha çok destekleyerek gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.
 
AKLease, finansman desteği sağladığı rüzgar ve biyogaz gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına son yıllarda güneş enerjisi (GES) projelerini de ekleyerek sürdürülebilirliği destekleyen ürün yelpazesini her geçen gün genişletiyor. ECOLease ile hâlihazırda finansmanını sağladığı enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarını tek bir çatı altında buluşturan AKLease, müşterilerinden ve kreditörlerin den aldığı geri bildirimler doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 
AKLEASE’İN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK STRATEJİSİNE DESTEK
 
Proparco Türkiye, Kafkaslar, Orta Asya, Balkanlar ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Stéphane Froissardey ise "Proparco olarak uzun yıllardır ortağımız olan AKLease ile bir kez daha iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” diyerek, bu anlaşma ile AKLease’in sürdürülebilirlik stratejisini desteklemeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Türkiye'deki iklim değişikliği ve sonuçlarının ele alınmasında finans sektörünün katılımının kilit rol oynadığına işaret eden Stéphane Froissardey, AKLease’in de göstermiş olduğu sorumlulukla bu alanda önemli bir adım attığını dile getirdi.
 
Ekonomik, sosyal ve çevresel konularda sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için 40 yıldır faaliyet gösteren Proparco, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da hem işletmelere hem de finans kurumlarına fonlama ve destek sağlıyor.
 
Yenilenebilir enerji başta olmak üzere altyapı, endüstriyel tarım, finans kurumları, sağlık ve eğitim gibi temel kalkınma sektörlerinde ortaklık projelerini finanse eden Proparco, özel sektörün sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.
 
Arimars, metaevrenin global oyuncularıyla rekabet ediyor
İşletmelerin IT'si mouse'tan cloud'a Eclit'e emanet
“Gıda ekosisteminin kadın girişimcilere ihtiyacı var”
MİA, fark yaratacak gelecek teknolojilerine odaklanıyor
TİM ve ihracatçı birlikler ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi
Packupp, hızlı teslimatta büyümesini sürdürecek
AB'nin çelik ürünlerinde Türkiye’ye karşı uyguladığı korunma önlemleri uluslararası ticaret kurallarına aykırı bulundu
Alışan Lojistik'ten kadınlara çok yönlü destek
H-ÜFE’de yıllık yüzde 80,62 artış
AkLease’den Çevreci Yatırımlara Yeni Kaynak
SAS “Öncü kadın Dostu” uygulamalarıyla ilham veriyor
Wilo, çalışma kültürüyle endüstride fark yaratıyor
ASAŞ 6 kıtaya yaptığı satışlarla büyümesini sürdürüyor
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda dokuzunculuk elde etti
MechSoft'a “Harika İş Yeri Sertifikası”
GlassHouse ekip ruhuna dayalı teknolojik deneyim sunuyor
Turizm yatırımcılarının 16 Mayıs’ta İstanbul’da bir araya geliyor
Enerji faturasında yüzde 154,7 artış
İş Bankası'ndan karbonsuz ekonomiye destek
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puan yükseltti
İş Leasing Türkiye’nin enerjisine yatırım yapıyor
BDDK ticari krediler için risk ağırlığını yüzde 200’e yükseltti
THY’nin ilk çeyrek net karı 161 milyon dolar
Akbank Yatırım’dan metaverse ile elektrikli ve otonom araç fonu
Şişecam yatırım ve büyümede hız kesmiyor