TÜRKİYE'NİN İLK SEKTÖREL HABER PORTALI

1000 Çiftçi 1000 Bereket’in çiftçileri sürdürülebilir tarımla verimlerini artırıyor

Cargill’in 1000 çiftçi 1000 bereket programı, Türkiye’de çiftçilerin sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda bilinçlenerek daha verimli üretim yapmasına katkıda bulunuyor. Ücretsiz danışmanlık, dijital tarım araçlarına erişim ve eğitim imkânlarından faydalanan 4 bini aşkın çiftçi, yüzde 26’ya varan oranda verimlilik artışı sağladı.


Dünyanın en büyük inovatif gıda şirketlerinden biri olan Cargill 155 yıllık uzmanlığıyla, dünyadaki en sürdürülebilir gıda tedarik zincirini yürütme hedefiyle çalışıyor. 2030’a kadar dünyada 10 milyon çiftçinin sürdürülebilir tarım uygulamalarına ve eğitimlere erişimini sağlamayı taahhüt eden Cargill, 62. yılını kutladığı Türkiye’de ise 4 yıldır 1000 Çiftçi 1000 Bereket programını yürütüyor.
 
12 İLDE, 4 BİN ÇİFTÇİYE ULAŞILDI
 
Program çiftçilerin verimini ve refahını artırmak, tarımda sosyal ve dijital dönüşümü desteklemek, sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak hedefiyle 2019’da hayata geçirildi.
 
12 ilde 4 bine yakın mısır, ayçiçeği ve kanola çiftçisinin katıldığı programla ilgili bilgi veren Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Kurumsal İlişkiler Direktörü Arzu Örsel; “Programımız Türkiye’de çiftçilere yönelik en uzun süreli ve kapsamlı desteği veren kurumsal sorumluluk programı olma özelliğini taşıyor. Uzman akademisyen ve eğitmenler; finansal okuryazarlık, sürdürülebilir tarım, iş sağlığı ve güvenliği gibi pek çok başlıkta çiftçilerimizi bilgilendiriyorlar. Çiftçilerimiz dijital toprak analizi, uydudan tarla sağlığı takibi, meteoroloji & sulama ve tahmin istasyonu gibi dijital araçlardan faydalanıyorlar. Tarımsal atık sorununa çözüm geliştirmek için program kapsamında 'Tarlada Sıfır Atık Yönetimi' projesini de yürütüyoruz” diye konuştu.
 
Programa katılan çiftçiler ilk yıl yüzde 21, ikinci yılda ise pandemiye rağmen yüzde 26’ya varan verim artışı yakaladı. Gıdanın geleceği için çiftçinin refahı ve motivasyonunun önemine işaret eden Arzu Örsel, “Çiftçilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak üzere eğilim ve zihin haritası araştırmaları gerçekleştirdik. Sonuçlara göre; çiftçiler 10 yıl öncesine göre daha modernler. Bilgiye ve teknolojiye dayalı üretim yapmaya istekliler. Yüz yüze iletişime önem verdiklerini, yeniliklere açık hale geldiklerini gördük. Bu anlamda ihtiyaçlarına cevap verebildiğimizi görmekten memnuniyet duyduk” ifadelerini kullandı.
 
Programın lider çiftçileri de, elde ettikleri başarılı sonuçlarla diğer çiftçilere ilham kaynağı oluyor. Tarımda yaşanan dönüşümün yaygınlaşmasında önemli rolü olan genç çiftçilerden Umut Ayberk Akbay, mısırların gelişimini tarlaya gitmeden cep telefonuyla izlediğini,  gübreden yüzde 22 tasarruf ettiğini söyledi.
 
Programın kadın lider çiftçisi Ceylan Karaoğlan ise çiftliğini ve bütçesini tek başına yönettiğini, ziraat mühendislerine bir telefonla ulaşarak her türlü sorunu danışabildiğini, su ve ilaçtan önemli ölçüde tasarruf edebildiğini belirtti.
 
ÖDÜLLÜ PROGRAMIN KAPSAMI GENİŞLETİLECEK
 
Tarım ve gıda alanında yaptıkları sosyal etki araştırmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan  Örsel, “Programa ilk yıl yatırdığımız her 1 TL’nin 2.53 TL, ikinci yılda ise 2.78 TL değerinde sosyal getirisi oldu” dedi.
 
Dördüncü sezonunda programın sunduğu katkıların kapsamını genişletmeye odaklanacaklarını belirten Örsel, programın üçüncü yıl sonuçlarını ve yeni sezonda hayata geçirmeyi planladıkları uygulamaları yakın zamanda duyuracaklarını açıkladı.
 
Program bugüne kadar 16’sı uluslararası olmak üzere toplam 24 ödül aldı.
Amgen ve Gensenta’dan çok yönlü sosyal etki yaklaşımı
UCB Pharma ilacın şifa gücünü hastalar ve doğa için kullanıyor
Walther Kranz iletişimin yeni evreninde markaların partneri olacak
Türk vatandaşlığı almak isteyenler dövizlerini Merkez Bankasına satacak
Ömer Koç: Dijital ve yeşil dönüşüm birbirini tetikliyor
TURKOVAC yaygın kullanım aşamasına geldi
Zorlu Enerji, ESG performansında 4. oldu
Samsung’tan akıllı ev çözümü “Home Hub”
Migros'tan Mia ile sanal influencer uygulaması
1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürdürülebilir verimli tarım
Perakende satış hacminde yüzde 16,3 artış
Apple piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket
ING, "Para Mevzuları"nda iki yeni video serisi
eOfis müşterilerinin 2022’de yurt dışında da ofisleri olacak
Otomobillerde ÖTV oranlarına esas yeni matrah limitleri belirlendi
Bankacılıkta aktif büyüklüğü 9 trilyona ulaştı
Teknopark İstanbul ABD’deki CES’te kendi bünyesinden çıkan girişimcilerle yer alacak
Alternatif Bank’ın dış ticaret performansına ödül
Şekerbank, FMO’dan 30 milyon avro kredi sağladı
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarım 4.0 bugünün kaçınılmaz teknolojisidir"
GittiGidiyor'dan STK'lara destek için indirim
Dijital Dünyanın Yükselen Değeri Infinidium Technologies
Ülker uluslararası ESG başarısını yukarı taşıdı
Makine ihracatçılarının 2022 beklentileri yüksek
Finansal ihtiyaçlara 'Hiperaktif' çözüm